Do 10 kwietnia potrwają konsultacje społeczne projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej

Ustawa o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej nie ma swojego odpowiednika w dotychczasowym prawodawstwie i jest pierwszą tego typu regulacją w polskim systemie prawa ochrony środowiska. Nieprzyjemny zapach, który występuje w otoczeniu szeregu źródeł emisji różnych substancji do powietrza, jest przyczyną największej ilości skarg ludności na jakość powietrza. Kojarzony jest zarówno z wystąpieniem zagrożenia zdrowia i życia, jak i też dyskomfortem bytowania. Projektowana regulacja prawna odpowiada na społeczne zapotrzebowanie zapewnienia skutecznej ochrony przed uciążliwością zapachową wywoływaną przez określone rodzaje działalności (szczególnie duże fermy trzody chlewnej, drobiu, zwierząt futerkowych, zakłady unieszkodliwiania i odzysku odpadów, oczyszczalnie ścieków, bazy i stacje paliw płynnych).

P - grafika artykułu
Przepompownia ścieków.

Projekt ustawy poprzez zobowiązania do ograniczania uciążliwości zapachowej powinien doprowadzić do poprawy warunków życia i rozwoju gospodarczego na danym obszarze oraz stanowić podstawę do planowania, a następnie podejmowania działań koniecznych dla zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia atmosfery. Projekt ustawy stanowi jednocześnie narzędzie obligujące przedsiębiorców do poniesienia dodatkowych kosztów wynikających z uciążliwości spowodowanych działalnością ich zakładów. Jednak ten wpływ nie może być przypisany do konkretnych regionów lecz do poszczególnych zakładów.

Głównym instrumentem ograniczania uciążliwości zapachowej ma być uchwała wójta (burmistrza, prezydenta miasta), na podstawie, której wydaje on decyzję administracyjną określającą terminy i zasady postępowania w celu ograniczenia uciążliwości zapachowej, kierując się aktualną wiedzą dotyczącą technik i technologii mogących znaleźć zastosowanie w ograniczaniu uciążliwości zapachowej. W decyzji tej, organ ochrony środowiska może ustalić trasy udostępnione dla transportu ładunków powodujących uwalnianie substancji zapachowych, zakazać na wyznaczonym terenie stosowania określonych procesów technologicznych związanych z uwalnianiem substancji zapachowych oraz ustalić ograniczenia co do czasu pracy lub korzystania z instalacji i urządzeń, z których uwalniają się substancje zapachowe.

Prace nad prawnym uregulowaniem zagadnień dotyczących standardów zapachowej jakości powietrza podejmowane są od lat w wielu krajach Unii Europejskiej i nadal nie doprowadziły do sformułowania jednoznacznych definicji pojęć i kryteriów uciążliwości zapachu. Obecnie nie istnieją ogólnie obowiązujące przepisy unijne dotyczące ww. tematu.

Projekt ww. ustawy znajduje się na stronie Ministerstwa Środowiska (www.mos.gov.pl w zakładce PRAWO). Do 10 kwietnia br. podlega on konsultacjom społecznym. Wszelkie opinie i uwagi dotyczące projektu ustawy można nadsyłać na adres: Andrzej.Kulon@mos.gov.pl