Ecodriving - moda czy konieczność?

Wielu użytkowników aut na całym świecie nadal nie wie, że w trosce o środowisko oraz poprawę bezpieczeństwa własnego i innych na drodze, powinni dostosować technikę i taktykę jazdy do możliwości swoich samochodów. Informacje o ecodrivingu dotarły do Polski za sprawą wspierania stylu jazdy przez UE, jednak wśród ogółu kierowców doświadczenie w tym zakresie jest wciąż znikome.
Ecodriving jako zespół efektywnych energetycznie zachowań kierowców, to przede wszystkim bezpieczna jazda, przyjazna środowisku. To taki sposób kierowania pojazdem z silnikiem spalinowym, który gwarantuje nie tylko oszczędności paliwa rzędu 10-20% i zmniejszenie emisji spalin, a także oszczędności w wydatkach na wolniej zużywających się podzespołach pojazdu (zwłaszcza elementów układu hamulcowego i opon). Bardzo ważne jest także zmniejszenie ryzyka wypadku, dzięki mniej agresywnej i bardziej przewidującej jeździe. Założenia ekojazdy zostały sformułowane w latach 90-tych przez Szwajcarów i Finów.

Miasto Poznań, podejmując wyzwanie, przygotował kolejną edycję projektu "Ecodriving bezpiecznego Poznania" (opis poniżej), którego nadrzędnym celem jest zmiana przyzwyczajeń i zachowań poznańskich kierowców. Wykonawcą szkoleń będzie pierwsza tego typu w Polsce i najbardziej doświadczona szkoła doskonalenia techniki jazdy Szkoła Auto.
Kierowcy stosujący się do założeń ecodrivingu, nie tylko przysłużą się poprawie stanu środowiska w mieście, ale również nie będą stanowili zagrożenia w ruchu miejskim dla innych kierowców oraz pieszych.


Jak więc należy jeździć ekologicznie i zarazem ekonomicznie? Oto podstawowe zasady:

  1. Jedź na najwyższym możliwym biegu i na najniższych możliwych obrotach.
  2. Przyspieszaj, jeśli warunki ruchu na to pozwalają, dynamicznie wciskając pedał gazu.
  3. Ruszaj od razu, nie rozgrzewaj samochodu na postoju.
  4. Gaś silnik, jeśli przewidujesz, że zatrzymanie potrwa dłużej niż 30 sekund.
  5. Bądź przewidujący - unikaj zbędnych przyspieszeń i hamowań.

Najważniejszymi korzyściami właścicieli pojazdów stosujących zasady ecodrivingu są kolejno:

  • mniejsze zużycie paliwa,
  • zmniejszenie emisji toksycznych spalin
  • mniejsze ryzyko kolizji lub wypadków, dzięki skrupulatnej obserwacji drogi, szybszemu dostrzeganiu problemów i przeszkód oraz spokojniejszej reakcji na zagrożenia.
  • wolniejsze zużywanie się podzespołów pojazdu,

Ecodriving dąży do jak najpłynniejszej jazdy, na możliwie najwyższym biegu, przy możliwie najniższych obrotach. Podstawową zasadą tej szkoły jazdy jest unikanie gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Kierowca przyspiesza energicznie, obciążając silnik w pobliżu jego maksimum, gdyż w tych okolicznościach powstaje największa dawka energii mechanicznej. Zasady teoretyczne można poznać w kilka minut, praktyczne pod okiem instruktora w kilka godzin, natomiast utrwalenie nowych umiejętności i pozbycie się niepoprawnych nawyków może potrwać kilka tygodni.
Jednakże tego typu rady łatwo jest sformułować teoretycznie, w praktyce okazuje się, że najistotniejszym elementem wdrażania tych zasad w życie jest praktyczna nauka pod okiem wykwalifikowanego instruktora korygującego bieżąco złe nawyki i przyzwyczajenia.
Już dziś zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w projekcie, który każdemu dostarczy wielu pozytywnych wrażeń, a przede wszystkim wpłynie na jakość i bezpieczeństwo jazdy. Kierowco, zapisz się, a następnie odpowiedz na pytanie:

Ecodriving to dziś moda czy konieczność?