Forum Rozwoju Miast wkrótce w Poznaniu

Polscy i zagraniczni eksperci pojawią się w grudniu na pierwszym w Poznaniu Forum Rozwoju Miast. Zaproszeni goście oraz poznaniacy będą debatować nad wykorzystaniem potencjału miasta i współczesnym postrzeganiu jego rozwoju. Wydarzeniu towarzyszy konkurs "Miasto dla mieszkańców - mieszkańcy dla miasta". 

Forum Rozwoju Miast
Forum Rozwoju Miast

- Podczas licznych prelekcji i warsztatów, debaty oraz konkursu usłyszymy opinie, poznamy różne punkty widzenia, jak mieszkańcy mogą tworzyć miasto, w którym żyje się dobrze. Podejmiemy dyskusję nad rolą współczesnych miast w rozwoju kraju oraz pełnieniem przez samorząd funkcji koordynatora tych zmian - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Forum z udziałem prelegentów i publiczności rozpocznie się 6 grudnia w Collegium Iridicum Novum. Wśród zaproszonych gości są naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy i politycy, a także aktywiści społeczni. W dyskusji weźmie udział m. in. były wicepremier prof. Jerzy Hausner oraz ekspert w dziedzinie administracji i samorządu prof. Hubert Izdebski. "O mieście" opowie także autor bestsellerowej publikacji "Miasto Archipelag" - Filip Springer, któremu towarzyszyć będzie zespół Teatru Improwizowanego Klancyk.

Wydarzenia zaplanowano na dwa dni - 6 i 7 grudnia. Pierwszego dnia uczestnicy poszukają rozwiązań zagadnienia "Miasto dla mieszkańców". Dyskusja skupi się na podnoszeniu jakości życia, opartym na twórczym dialogu i zaangażowaniu mieszkańców, biznesu i organizacji społecznych. Drugi dzień upłynie pod hasłem "Mieszkańcy dla miasta", w czasie którego poruszone zostaną wątki budowy kapitału społecznego i roli miasta w inspirowaniu oddolnych inicjatyw.

Program przewiduje warsztaty dla mieszkańców oraz debatę z udziałem publiczności. Ważnym punktem Forum będzie finał konkursu na inicjatywy miejskie "Miasto dla mieszkańców - mieszkańcy dla miasta". Jego celem jest promocja oddolnych inicjatyw odpowiadających na realne potrzeby poznaniaków, ułatwiających życie w mieście oraz wspierających rozwój osobisty i zawodowy mieszkańców. Wystarczy przedstawić koncepcję projektu, który przyczyni się do rozwiązania zaobserwowanego w mieście problemu - przedstawić cel projektu, jego zakres i oczekiwany rezultat oraz pomysł na jego dalszy rozwój. Finalne prezentacje zostaną zweryfikowane przez ekspertów w ramach programu akceleracji miejskiego Think Tank Poznań przy Wydziale Rozwoju Miasta. Trzy najwyżej ocenione projekty będą rozwijane w trakcie warsztatów w ramach Forum Rozwoju Miast.

Szczegółowe informacje dotyczące Forum Rozwoju Miast, jak również konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.forumrozwojumiast.poznan.pl