Próbna nawierzchnia na placu Kolegiackim

Na rewitalizowanym placu Kolegiackim pojawił się moduł próbnej, nowej nawierzchni. Kamienna kostka ma zastąpić planowaną pierwotnie kostkę porfirową.

Próbna nawierzchnia na placu Kolegiackim - grafika artykułu
Próbna nawierzchnia na placu Kolegiackim

Na placu Kolegiackim kończą się właśnie prace wykopaliskowe, jakie prowadzili poznańscy archeolodzy. Plac czeka gruntowna rewitalizacja. W pierwotnych planach zakładano, iż nowa nawierzchnia zostanie ułożona z drogiej kostki porfirowej. Po problemach przetargowych postanowiono poszukać innego rozwiązania.

Po ogłoszonym przez Miasto przetargu na wybór wykonawcy przebudowy placu Kolegiackiego w Poznaniu w którym wpłynęła tylko jedna oferta i to znacząco przekraczająca budżet inwestycji, zaczęliśmy analizować projekt pod kątem uzyskania oszczędności. Największą pozycje kosztową w złożonej ofercie stanowiła nawierzchnia, dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie materiału z którego ma zostać wykonana. Postawiliśmy na połączenie granitu strzelińskiego w odcieniu miodowym z granitem szwedzkim. Są one tańsze, łatwiej dostępne i tworzą ciekawą mozaikę kolorystyczną. Sprawdziliśmy to układając próbny moduł na placu Kolegiackim. Wzór zaproponowany przez projektanta został zaakceptowany przez Miejską Konserwator Zabytków, Plastyka Miejskiego jak i zespół prowadzący projekt. Powstały fragment nawierzchni, jako referencyjny przedstawiony zostanie potencjalnym wykonawcom w kolejnym postępowaniu przetargowym, które wkrótce ogłosimy. Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie obniży koszty realizacji inwestycji i pozwoli na osiągnięcie satysfakcjonującego nas efektu - wyjaśnia Katarzyna Parysek - Kasprzyk, zastępca Dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Próbna kostka brukowa pojawiła się też kilka tygodni temu na Starym Rynku. Płyta rynku także przeznaczona jest do rewitalizacji. Tu fragment nowej nawierzchni będzie badany między innymi pod kątem wytrzymałości na zmienne warunki atmosferyczne.