Bezpieczna jazda

Jak jeździć po mieście?

Jazda rowerem po Poznaniu może być łatwa i przyjemna. Czasem przed korzystaniem z tego środka transportu powstrzymuje nas lęk przed jazdą po mieście. Poniżej zamieściliśmy kilka rad, które pomogą przełamać opór i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Sprawdźmy, czy nie ma lepszej trasy

Poruszając się samochodem lub komunikacją miejską korzystamy z ulic w trochę inny sposób, niż na dwóch kółkach. Aby poruszać się na nich bezpiecznie i wygodnie, postarajmy się przełamać znane nam sposoby dotarcia do celu.

W Poznaniu sporo tras umożliwia ominięcie ulic z dużym ruchem samochodowym. Drogi przez parki, wzdłuż Warty czy ulice z kontraruchem coraz częściej układają się w alternatywne trasy. Dodatkowo, zazwyczaj poprowadzono je przez tereny zielone, po których jazda jest po prostu przyjemna.

Zachowajmy odległość od krawędzi jezdni

Jadąc po ulicy możemy napotkać różne przeszkody, na przykład studzienki kanalizacyjne lub kałuże. Ominięcie ich nie będzie problemem, jeżeli zachowamy stałą odległość od krawężnika. Jeżeli mimo wszystko jesteśmy zmuszeni do pokonania przeszkody, zmniejszmy naszą prędkość przed zbliżeniem się do niej. Dzięki temu unikniemy nerwowych manewrów i nagłej zmiany toru jazdy.

Jedźmy przewidywalnie

Gdy chcemy skręcić, sygnalizujmy swój manewr wyciągniętą ręką. Samochody nie będą zagrożeniem, gdy kierowcy będą znać nasze zamiary.

Przed zmianą pasa upewnijmy się dwa razy, czy możemy to bezpiecznie zrobić. Na szerokich ulicach o kilku pasach ruchu, powinniśmy zmieniać pasy etapami - zamiast nagle przejechać w poprzek ulicy.

Obserwujmy otoczenie

Nawet, gdy mamy pierwszeństwo, kierowcy nie zawsze będą chcieli je uszanować. Przy przejazdach rowerowych, nawiążmy kontakt wzrokowy z kierowcami.

Musimy szczególnie uważać, gdy po prawej stronie zaparkowane są samochody. Niektórzy kierowcy i pasażerowie bezmyślnie otwierają drzwi, nie upewniając się wcześniej, czy nie stwarzają tym niebezpieczeństwa. Zwróćmy uwagę, czy drzwi pojazdów przed nami nie zaczynają się otwierać.

Obserwujmy również wyjazdy z posesji czy parkingów. Często widoczność dla wyjeżdżającego kierowcy jest bardzo słaba.

Dbajmy o stan techniczny roweru

Sama ostrożność w poruszaniu się rowerem nie wystarczy. Musimy zadbać o to, aby nasz pojazd był we właściwym stanie techniczym, pozwalającym na bezpieczną jazdę.

Przęglądy roweru powinniśmy wykonywać regularnie, minimum na początku i końcu sezonu rowerowego. Jeżeli nie czujemy się pewni w samodzielnym sprawdzaniu mechanizmów roweru, skierujmy się do serwisu rowerowego. Warto o to zadbać jeszcze przed nastaniem ładnej, wiosennej pogody, ponieważ wtedy czas oczekiwania na przegląd w serwisie może się wydłużyć.

Rower musi posiadać sprawny hamulec i napęd, który pozwoli nam na jazdę bez problemów z mechanizmem. Warto zadbać o sprawność swoich hamulców, kontrolując stan klocków lub tarcz hamulcowych. Jeżeli posiadamy hamulce hydrauliczne, zwróćmy uwagę, czy nie widać oznak wycieku oleju z układu hamulcowego.

Powinniśmy zadbać o naoliwienie łańcucha i innych, ruchomych elementów napędu roweru. Stosujmy do tego środki i smary przeznaczone do rowerów, ponieważ inne niekoniecznie się tutaj sprawdzą.

Zaopatrzmy się we właściwe wyposażenie

Nasz rower musi być obowiązkowo wyposażony w dzwonek i oświetlenie przednie oraz tylne. Dla swojego bezpieczeństwa warto jednak posiadać więcej akcesoriów, niż wymaga tego prawo.

Większość światełek oświetla tylko kilka metrów drogi przed rowerem. Aby móc jeździć z normalną prędkością także po zmroku, zainwestujmy w sprzęt, który oświetla co najmniej kilkanaście metrów przed rowerem. Dzięki temu damy szansę reakcji zarówno sobie, jak i szybciej poruszającym się samochodom.

Dobrze, jeżeli nasz rower wwyposażymy w elementy odblaskowe. Oprócz odblasków widocznych z przodu i z tyłu, za niewielką kwotę kupimy nakładki odblaskowe na szprychy. Poprawią one widoczność z boku.

Nasze bezpieczeństwo zwiększy również jasny ubiór, najlepiej z elementami odblaskowymi. Dzięki niemu będziemy widoczni z daleka dla kierowców, nawet w słabym oświetleniu. Dość dobrym rozwiązaniem jest tutaj także kamizelka odblaskowa.

Choć zakładanie kasku podczas jazdy na rowerze nie jest obowiązkowe, powinniśmy poważnie rozważyć korzystanie z jakiejś formy ochrony głowy. Obecnie nawet proste i tanie kaski potrafią uchronić nas przed najczęściej występującymi urazami głowy. Wypadek może się zdarzyć i często nie będziemy mieli na to wpływu. Możemy natomiast zmniejszyć ryzyko odniesienia poważnych obrażeń głowy lub nieprzyjemnie wyglądających blizn.

Jazda rowerem po Poznaniu może być łatwa i bezpieczna. Stosując się do powyższych zaleceń, zmniejszymy ryzyko wypadku do minimum. W zamian za to, otrzymamy przyjemną alternatywę dla innych sposobów poruszania się po mieście.