173 tysiące km rowerowych podróży

Poznaniacy po raz drugi przystąpili do rywalizacji European Cycling Challenge o tytuł najbardziej rowerowego miasta Europy. Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, nagrodził pięćdziesięciu najbardziej zaangażowanych w rywalizację rowerzystów. Nagrodę zdobyły także drużyny  Świerczewa i Naramowic, które "wykręciły" najwięcej kilometrów i wygrały dla swoich osiedli nowe stacje rowerów miejskich.

.
Podsumowanie European Cycling Challenge 2017

European Cycling Challenge to wydarzenie, w ramach którego miejskie drużyny rowerzystów rywalizują między sobą "na kilometry". Zwycięża miasto, którego rowerzyści przejadą łącznie najwięcej kilometrów. Te zlicza się przy użyciu specjalnej aplikacji na smartfony. European Cycling Challenge odbywa się co roku pomiędzy 1 a 31 maja. Poznań uczestniczył w rywalizacji po raz drugi.

- To wielkie wyzwanie nabrało w tym roku sportowego charakteru. To już nie była stricte jazda miejska, trzeba mieć naprawdę czas i siłę żeby przejechać ponad tysiąc kilometrów. Ogromnie dziękuję za zaangażowanie, bo to nie tylko wielka frajda i zabawa, ale też bardzo cenne materiały i źródło wiedzy do tego, by podnosić standard infrastruktury rowerowej i bezpieczeństwo - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

W pierwszej dziesiątce zakwalifikowało się pięć polskich miast , w tym Poznań na siódmej pozycji.  Poznaniacy "wykręcili" wspólnie 173 800 kilometrów, czyli ponad 50 tys. kilometrów więcej niż w ubiegłym roku. W rywalizacji wzięło udział 1400 zarejestrowanych rowerzystów. - Byliśmy drużyną, która grała wyjątkowo uczciwie. Zajęliśmy siódme miejsce na pięćdziesiąt dwa rywalizujące miasta - podsumowuje Wojciech Makowski, poznański oficer rowerowy. Osoba, która osiągnęła w Poznaniu najlepszy wynik, przejechała w ciągu miesiąca 2203 kilometry, co daje średnio ponad 80 km dziennie.

Żeby zachęcić poznaniaków do zabawy, wymyślono, że w tym roku uczestnicy ECC w Poznaniu mogli zapisać swój wynik dla konkretnej dzielnicy miasta. Podzielono je zgodnie z terenem rad osiedli, a ekipę, która osiągnie najlepszy wynik, miasto wynagrodzi nową stacją roweru miejskiego.

- 30 procent naszego ogólnego wyniku wypracowały drużyny Świerczewa i Naramowic. Zdobyli kolejno 29 533 kilometry i 28 064 kilometry - wylicza Wojciech Makowski. - Ogromny szacunek należy się zwłaszcza za zaangażowanie drużyn osiedlowych. Dwie z nich pobiły wszystkie rekordy, możliwe do pobicia - pogratulował prezydent Maciej Wudarski.

Rada Osiedla Świerczewo będzie mogła teraz wskazać miejsce, w którym ma powstać nowa stacja rowerów miejskich - to główna wygrana w konkurencji drużynowej. Jednak prezydent Maciej Wudarski zapewnił, że powstanie także kolejna stacja - właśnie na Naramowicach.

Wszystkie 52 miasta, uczestniczące w European Cycling Challenge 2017, osiągnęły wspólnie ponad 4,6 mln kilometrów. Najwięcej - 855 000 km - przejechali mieszkańcy tureckiego Izmir. Wśród polskich miast, najbardziej rowerowym okazuje się Gdańsk z wynikiem 831 500 km.

Hubert Bugajny/biuro prasowe