Autobusowe linie rowerowe w okolicach Poznania

W okolicach Poznania działają 2 sezonowe weekendowe linia autobusowe. Dzięki nim można wybrać się na wycieczkę rowerową po Wielkopolskim Parku Narodowym i Puszczy Zielonce bezpiecznie przy tym omijając drogi publiczne o dużym natężeniu ruchu, które nie posiadają ścieżek rowerowych.

autobus, przyczepa na rowery
Źródło fot. Archiwum Starostwa

Linia 471 wyposażona jest w przyczepki mieszczące ok. 15 rowerów. Jej trasa przebiega przez gminy Swarzędz, Czerwonak, Murowaną Goślinę, Suchy Las (Biedrusko) a także Pobiedziska. Natomiast linia 671, posiada specjalny wieszak rowerowy umożliwiający przewóz czterech rowerów i  porusza się na trasie: Wielkopolski Park Narodowy - Mosina - Rogalin - Świątniki. Obydwie linie wyruszają spod dworców kolejowych: linia 471 z Centrum Przesiadkowego w Swarzędzu, natomiast linia nr 671 z przystanku przy dworcu w Mosinie.
Linie funkcjonować będą we wszystkie soboty, niedziele i święta do 13 października. Oznacza to, że na wycieczkę z rowerem będzie można wybrać się także podczas tzw. długich weekendów oraz 21 czerwca i 16 sierpnia
Trasy autobusów przebiegają przez następujące szlaki rowerowe: EuroVelo R1 - R6 i R9, Szlak Kościołów Drewnianych, Małą i Dużą Pętlę Rowerową, Cysterski Szlak Rowerowy oraz Pierścień dookoła Poznania. Można nimi również dojechać w rejon kąpieliska Tropicana w Owińskach, jeziora Stęszewskiego, Wroczyńskiego i Jerzyńskiego. Na mieszkańców Poznania i okolic w malowniczych terenach czeka łącznie ponad 500 kilometrów ścieżek.
Na linii 471, podobnie jak w ubiegłym roku bilet kosztuje:

  • jednoprzejazdowy: normalny 3,00 zł / ulgowy 1,50 zł
  • całodniowy: normalny 5,00 zł / ulgowy 2,50 zł
  • grupowy (max. 2 dorosłych + 3 dzieci) jednoprzejazdowy: 6,00 zł
  • grupowy całodniowy: 10,00 zł

W ramach zakupionego biletu przewóz rowerów jest bezpłatny. Aby promować te osoby, które na co dzień korzystają z przejazdów środkami transportu publicznego, w autobusach honorowane będą także ważne bilety okresowe PEKA na strefy ABC oraz B, C i BC oraz ważne bilety okresowe Komunikacji Gminy Swarzędz.

W linii 671 obowiązuje tylko taryfa PUK Mosina, ale przewóz rowerów jest bezpłatny w ramach zakupionego biletu.
Linia nr 471 podobnie jak w poprzednich latach obsługiwana będzie przez Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne, a linię 671 obsługuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Mosinie. Obie linie zostały uruchomione przy współpracy powiatu poznańskiego.