Poznański Rower Miejski bije kolejne rekordy. Sezon 2017 przedłużony do 17 grudnia

Ten sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego jest absolutnie rekordowy! Przez dziewięć miesięcy rowery wypożyczono ponad milion razy, a liczba użytkowników PRM zbliżyła się do 100 tysięcy. Ze względu na wyjątkowo duże zainteresowanie, zapadła decyzja, aby sezon 2017 przedłużyć - zakończy się on 17 grudnia.

. - grafika artykułu
Poznański Rower Miejski

- Do tej decyzji przekonali nas sami użytkownicy Poznańskiego Roweru Miejskiego, chętnie rejestrując się w systemie i stale przekraczając ubiegłoroczne rekordy wypożyczeń - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - To trend, który pokazuje jak ważnym uzupełnieniem transportu publicznego jest rower miejski i jak istotne jest, abyśmy - wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców - rozwijali tę infrastrukturę.

Liczby mówią same za siebie:

  • W sezonie 2016 Poznański Rower Miejski miał ponad 58 tys. użytkowników, a liczba wypożyczeń wyniosła około 388 tysięcy. Od lipca do końca 2016 roku do dyspozycji mieszkańców i turystów było 61 stacji PRM, a w nich 700 rowerów (wcześniej 37 stacji i 440 rowerów).
  • W 2017 roku system został rozbudowany - liczy obecnie 89 stacji (w tym dwie sponsorskie), w których na użytkowników czeka ponad 970 rowerów. W systemie zarejestrowało się ponad 40 tys. nowych użytkowników, a liczba wypożyczeń przekroczyła milion, czyli wyniosła 2,5 razy więcej niż w ubiegłym roku. W tym roku najchętniej rowery były wypożyczane w czerwcu, kiedy skorzystano z nich ponad 172 tys. razy, a dzienny rekord wypożyczeń padł w piątek, 19 maja - 8 710 wypożyczeń. Przez cały sezon rowery w Poznaniu były wypożyczane średnio co 23 sekundy. Najpopularniejszy rower, o numerze 68005, ma w tym roku za sobą 1791 wypożyczeń. Dużą popularnością cieszyły się również niestandardowe rowery. Te z fotelikiem dziecięcym wypożyczono ponad 10 tys. razy, a dziecięce - 1 400 razy. Średni czas jednego wypożyczenia roweru miejskiego w Poznaniu to 16 minut i 30 sekund.

- Poznański Rower Miejski wskoczył na podium największych i najpopularniejszych systemów rowerowych w Polsce - ocenia Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike Polska, która jest operatorem systemu PRM.

- Tak duże zainteresowanie rowerami publicznymi to dla nas sygnał, że nie tylko warto przedłużyć tegoroczny sezon, ale również, że sieć wypożyczalni warto rozwijać. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na przyszły rok planujemy kolejną rozbudowę - mówi Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W 2018 roku Poznański Rower Miejski powiększy się o 200 rowerów i 20 stacji.  

- Kontynuując dotychczasowe założenia, będziemy dogęszczać system w centrum oraz na osiedlach, szczególnie ratajskich - dodaje Daniel Wawrzyniak. - Promujemy łączenie różnych środków transportu, a rower jest znakomitym sposobem dotarcia np. na przystanek tramwajowy czy dworzec.

Obecnie trwa ustalanie lokalizacji nowych stacji PRM.

- Na pewno stacje powstaną na Naramowicach i Świerczewie - zaznacza Maciej Wudarski. - Podczas European Cycling Challenge te osiedla wykręciły najwięcej kilometrów i wygrały stacje. Na Świerczewie stacja PRM powstanie przy skrzyżowaniu ulic Buczka i Kołłątaja, na Naramowicach będzie to Naramowicka-Karpia.

W przyszłym roku do dyspozycji użytkowników będzie 109 stacji, a w nich niemal 1 200 rowerów. Natomiast obecnie wykorzystywane bicykle w drugiej połowie grudnia br. trafią do magazynu, aby - wiosną 2018 roku - powrócić  na ulice Poznania.

Najpopularniejsze stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego:

  1. Półwiejska
  2. Rondo Rataje
  3. Most Teatralny
  4. Małe Garbary
  5. Plac Wiosny Ludów

Najpopularniejsze trasy:

  1. Os. Sobieskiego do UAM Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
  2. Rondo Rataje do Półwiejska
  3. Półwiejska do Rondo Rataje
  4. UAM Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa do Os. Sobieskiego
  5. Rondo Rataje do Os. Oświecenia