Poznański Rower Miejski (PRM)

Od kwietnia 2012 roku poznaniacy i przyjezdni mogą bez ograniczeń korzystać z wygodnych i estetycznych rowerów miejskich. Pojazdy w charakterystycznych barwach stały się nieodłącznym elementem miejskiego pejzażu. System wypożyczalni tworzy blisko 90 stacji rowerowych (dysponujących ponad 900 pojazdami), które znajdują się w dogodnych punktach na terenie całego miasta: na rondach, skrzyżowaniach, przy dworcu kolejowym Poznań Główny, na terenie kampusu uniwersyteckiego czy na ważniejszych ulicach. O niezwykłej popularności tego systemu komunikacji miejskiej świadczy liczba 670 tysięcy wypożyczeń rowerów i pół miliona przejechanych nimi kilometrów. Rowery publiczne są dostępne zazwyczaj od marca do listopada. W 2018 roku planowana jest rozbudowa Poznańskiego Roweru Miejskiego do 107 stacji.

Co należy zrobić, aby wypożyczyć rower? To bardzo łatwe. Najpierw trzeba skorzystać z Internetu i zarejestrować się w systemie na stronie http://nextbike.pl/, zaakceptować regulamin i wpłacić 10 złotych opłaty początkowej. Opłata ta jest zwrotna. Kiedy drogą mailową otrzymamy potwierdzenie rejestracji w systemie, możemy już korzystać z wypożyczalni. Można to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich jest podanie otrzymanego podczas rejestracji numeru PIN za pomocą telefonu komórkowego. Drugi sposób wymaga skorzystania z osobistych kart - kredytowej, elektronicznej legitymacji studenckiej lub bezdotykowego identyfikatora. Następnie na terminalu przy stacji rowerowej należy wcisnąć przycisk "WYPOŻYCZ" i postępować zgodnie z instrukcjami, które pojawiają się na ekranie wyświetlacza. Wybrany rower zostanie "uwolniony" z parkingu w sposób automatyczny. Można także zadzwonić na infolinię i działać zgodnie ze wskazówkami udzielanymi przez operatora. Po chwili otrzymamy kod do zamka szyfrowego linki, która zabezpiecza rowery. I już możemy ruszać w drogę!

Wypożyczenie Poznańskiego Roweru Miejskiego na czas do 20 minut jest bezpłatne.

Od 21 minuty do godziny kosztuje 2 zł, a za każdą kolejną godzinę wypożyczenia zapłacimy 4 zł.
Ze specjalnej taryfy mogą korzystać posiadacze ważnych biletów okresowych na imiennej karcie PEKA. Dla takich osób darmowe jest wypożyczenie roweru na okres do 30 minut, wypożyczenie na 31-60 minut kosztuje 1 zł, druga godzina - 2 zł, a trzecia i każda następna rozpoczęta godzina - 4 zł.
Poznań jest jednym z pierwszych miast na świecie ze specjalnymi stacjami z rowerkami dla dzieci. Zamontowano je na terenach rekreacyjnych nad Jeziorem Maltańskim, przy trzech stacjach: Malta Ski, Termy Maltańskie i Rondo Śródka. Dostępnych jest 20 bicykli dla najmłodszych: 10 dla dzieci w wieku 4+ oraz 10 dla dzieci w wieku 6+.

Całodobowa infolinia: tel. 22 382 13 12 lub 22 244 13 13.

Dodatkowe informacje na: www.poznanskirower.pl