Aktualności - archiwum 2009 r.

27 grudnia 2009 r. o godz. 17:00 odbyła się ostatnia w tym roku gra miejska pt. "Pierwsze Iskry", organizowana w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji i Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu", a współfinansowana przez Urząd Miasta Poznania.

Gra była także okazją do świętowania 3 urodzin Gry Miejskiej. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gramiejska.pl


17 grudnia 2009 r. wraz z Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady zapraszamy do lektury nowego numeru (4/2009) kwartalnika Rady"Wokół Śródki". W numerze m.in. artykuł Gabrieli Klause pt. Rezerwat archeologiczny - nowe muzeum na Ostrowie Tumskim, a także informacja o zakresie inwestycji Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego przygotowana przez Centrum Turystyki Kulturowej "TRAKT".


8 grudnia 2009 r. we wtorek o godz. 18:00 odbyła się już trzecia z cyklu Procesja Światła przez most biskupa Jordana. Procesja z udziałem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego wyruszyła z kościoła pw. św. Małgorzaty na Rynku Śródeckim, przez most biskupa Jordana do figury Niepokalanej koło kościółka NMP in Summo. Organizatorami procesji są Parafia Archikatedralna i Rada Osiedla Ostrów Tumski - Śródka - Zawady.


6 grudnia 2009 r. Miasto Poznań wspólnie z Fundacją Varietae i Radą Osiedla Śródka - Ostrów Tumski - Zawady zaprosili mieszkańców Poznania na drugie urodziny mostu biskupa Jordana. Organizatorzy szczególnie gorąco zaprosili na urodziny mostu dzieci, które też w tym roku obchodziły drugie urodziny. Ich wspólne zdjęcie na moście z biskupem Jordanem i aniołami będzie wspaniałą ozdobą rodzinnych albumów. Ponadto Fundacja Varietae przygotowała pokazy tańców z czterech stron świata, a na wszystkie dzieci czekały mikołajkowe słodkości przygotowane przez Urząd Miasta Poznania.


23 listopada 2009 r. w Szkole Podstawowej nr 85 przy ul. Tomickiego w Poznaniu przeprowadzono pokaz ratownictwa przedmedycznego dla uczniów klas szóstych. Zajęcia prowadzili uczniowie klasy przedmedycznej wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Lesińską z XX LO z osiedla Wichrowe Wzgórze. Celem zajęć było wytworzenie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i zbiorowe oraz przekonanie młodych ludzi o potrzebie czynnego udziału w jego kształtowaniu zarówno w skali indywidualnej jak i ogólnej.

Nauczyciele i młodzież XX LO w ten sposób po raz kolejny włączyli się w realizację Miejskiego Programu Rewitalizacji dla m. Poznania.


18 i 25 listopada 2009 r. serdecznie zapraszamy na jesienny cykl Śródeckich Koncertów w kościele pw. Św. Małgorzaty na Śródce. W środę 18 i 25 listopada br. o godz. 18:45 odbędą się koncerty muzyki dawnej od średniowiecza do baroku, podczas których prezentowane będą psalmy w opracowaniu Ks. Wujka, Jana Kochanowskiego oraz Romana Brandstaettera. Koncerty organizowane są przez Radę Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady oraz Parafię Archikatedralną w Poznaniu.

Załączniki


6 listopada 2009 r. dla dzieci i młodzieży z terenów objętych Miejskim Programem Rewitalizacji miasta Poznania, rozpoczął się cykl warsztatów tanecznych z czterech styli tańca pt. "HIP HOP Fusion Workshops", organizowany przez Fundację Ewy Johansen "Talent", a współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji. Oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z obszarów rewitalizacji. Warsztaty są bezpłatne dla wszystkich uczestników. Szczegółowe informacje udziela koordynator projektu Joanna Olszewska pod nr tel. 503-533-864.


27 listopada 2009 r. minął termin składania wniosków o umieszczenie projektów dotyczących obszarów poprzemysłowych i powojskowych w Miejskim Programie Rewitalizacji dla Miasta Poznania. Nabór został ogłoszony w związku z ogłoszonym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego w dniu 30 września br. konkursem dla działania 4.2 "Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych i powojskowych" w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i przystąpieniem w związku z tym do aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Miasta Poznania.


19 października br. w KontenerArt na Chwaliszewie, odbyło się spotkanie pt. "O rewitalizacji z kulturą w tle". Tematem spotkania była rewitalizacja w Poznaniu, a także działania związane z projektem Nowej Gazowni. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Czasu Kultury, a także Markus Bader z RaumlaborBerlin, którzy zaprojektowali tymczasowy pawilon Nowej Gazowni. Pawilon powstanie na obszarze starego koryta Warty w przyszłym roku.


17 października 2009 r. uczniowie trzech poznańskich szkół, w tym z obszarów rewitalizacji, wyjechali na wspólną wycieczkę przyrodniczą do Stobnicy w nadleśnictwie Oborniki, na skraj Puszczy Noteckiej, 40 km od Poznania. Wycieczka odbyła się z inicjatywy nauczycieli z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 z osiedla Wichrowe Wzgórze w Poznaniu, którzy wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 85 przy ul. Tomickiego, Nr 40 przy ul. Garbary oraz z XX LO i 8 Gimnazjum z osiedla Wichrowe Wzgórze, w ten sposób włączyli się w realizację Miejskiego Programu Rewitalizacji Śródki i Chwaliszewa. Pomoc w organizacji wycieczki otrzymali ze strony projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: "Pomoc - Aktywizacja - Wsparcie".


6 - 21 października br.  w Poznaniu odbyła się II edycja KontenerArt - projektu mobilnego centrum sztuki niezależnej dla rewitalizacji przestrzeni miejskiej.

Inicjatywa kontenerArt zaczęła się w październiku 2008 r. Wówczas architektoniczna konstrukcja - stanęła w centrum miasta na Placu Wolności i spotkała się z zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Koncerty, spotkania, wystawy, warsztaty, literatura, dialog - wszystko to działo się w nowoczesnej, kontenerowej przestrzeni zaaranżowanej na placu w sercu miasta. W tym roku kontenery stanęły na terenie Chwaliszewa w starym korycie Warty w centrum Poznania. Przez ponad 2 tygodnie było to miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych. Koncerty na żywo, nowe czytanie literatury, żywa korespondencja sztuk audiowizualnych, permanentne projekcje w Latarni Video, performance i zabawy modą towarzyszyły ważnym rozmowom o wzajemnym oddziaływaniu kultury i architektury na rewitalizację miasta.


10 października 2009 r. w Parku Wilsona odbył się koncert pt. Muzyczne barwy jesieni... organizowany przez Urząd Miasta Poznania, pod patronatem Radia Merkury.

Była to już druga edycja plenerowego koncertu w Parku Wilsona, organizowanego w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania. Ideą przyświecającą koncertom jest rewitalizacja dzielnicy Łazarz wraz z Parkiem Wilsona.


Uprzejmie informujemy, że od 1 października 2009 r. w związku ze zmianą Regulaminu Urzędu Miasta Poznania, Oddział Rewitalizacji nie będzie już funkcjonował w ramach Wydziału Rozwoju Miasta. Oddział został włączony w strukturę Biura Koordynacji Projektów. Informacje teleadresowe można znaleźć na naszej stronie w zakładce Kontakt .


17 września 2009 r. wraz z Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady zapraszamy do lektury nowego numeru kwartalnika Rady "Wokół Śródki" . W numerze m.in. artykuł Gabrieli Klause pt. Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - inwestycja stulecia na Śródce.


10 września 2009 r. o godz. 17:00 w Centrum Działań Środowiskowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu  przy ul. Gdańskiej 1, odbyło się spotkanie z Panią Hanną Banaszak, z cyklu "Cała Śródka czyta dzieciom". Program ten, jest jednym z wielu działań prowadzonych przez Centrum w ramach Projektu systemowego "Pomoc - Aktywizacja - Wsparcie". Program ma na celu przybliżenie dzieciom literatury dziecięcej (najczęściej klasycznej), a także znanych i cenionych osobowości ze świata kultury, sportu, polityki itp.


3-4 września 2009 r. w Poznaniu odbył się III Kongres Urbanistyki Polskiej dedykowany pamięci prof. Władysława Czarneckiego pt. Nowa urbanistyka - Nowa jakość życia. Podczas panelu poświęconego przestrzeni zurbanizowanej i rewitalizacji urbanistycznej, wspólny referat wygłosili Lech Łangowski-dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta UMP oraz Lech Podbrez kierownik Oddziału Rewitalizacji. Na sesji plenarnej Kongresu przyjęto Kartę Przestrzeni Publicznej sformułowaną przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, Ministerstwo Infrastruktury oraz Związek Miast Polskich. Treść Karty Przestrzeni Publicznej można znaleźć na stronie Towarzystwa Urbanistów Polskich www.tup.org.pl, w zakładce Pliki do pobrania.

Wstępem do prac nad Kartą Przestrzeni Publicznej były zorganizowane przez Oddział Rewitalizacji UMP: Seminarium nt. przestrzeni publicznej w październiku 2008 r. oraz Konferencja naukowa w maju 2009 r.

Podczas Kongresu można było zapoznać się także z wystawą poświęconą Rewitalizacji w Poznaniu przygotowaną przez Oddział Rewitalizacji UMP.


30 sierpnia 2009 r. ostatnią przechadzką po Śródce zakończył się tegoroczny cykl letnich wycieczek pt. "Kino, kawa i spacer...", organizowany w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji oraz Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu".

Załączniki


14 sierpnia 2009 r. na Śródce rozpoczął się "Wakacyjny Festiwal Filmowy", prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu, przy współpracy Kina Malta, organizowany w ramach działalności Centrum Działań Środowiskowych "Środka".

Festiwal skierowany był do mieszkańców Osiedli: Ostrów Tumski - Śródka - Zawady oraz Komandoria - Podwale. Więcej informacji o Festiwalu oraz repertuarze można znaleźć na naszej stronie, w zakładce Obszar pilotażowy Śródka.


12 sierpnia 2009 r. Prezydent Miasta Poznania ogłosił drugi w tym roku otwarty konkurs na realizację zadań Miasta Poznania w obszarze "Wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych", organizowany jest w ramach Rocznego Programu Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na 2009r.       

Oferty należało składać (pocztą lub osobiście) w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Poznania do dnia 10.09.2009 roku godz. 17.00, w przypadku ofert przesłanych drogą pocztową decyduje data stempla pocztowego.

Załączniki


30 lipca 2009 r. Zwiedzaj grając- graj zwiedzając, to nowy sposób na zwiedzanie Poznania przygotowany przez zespół Gry Miejskiej, we współpracy z Urzędem Miasta Poznania. Teraz każdy chętny może pobrać karty startowe, by w dowolnym czasie rozegać własną grę z miastem. My szczególnie polecamy grę pt. PIERWSZY STOPIEŃ POZNANIA. Jest to wycieczka śladami zabytków Ostrowa Tumskiego i Śródki. Szczegółowe informacje na temat gier miejskich można znaleźć na stronie: www.gramiejska.pl


18 lipca 2009 r. o godz. 19:00 na moście bpa Jordana odbędzie się koncert O SOLE MIO organizowany w ramach II Letniego Festiwalu Cantemus Domino in Laetitia. W programie arie operowe i operetkowe, przeboje muzyki filmowej, pieśni neapolitańskie. Jest to już drugi Festiwal muzyczny, który odbywa się na Ostrowie Tumskim, a organizowany przez Fundację Krąg Przyjaciół Poznańskiego Chóru Katedralnego. Program Festiwalu dostępny jest na stronie Fundacji. Serdecznie zapraszamy.


16 lipca 2009 r. w Urzędzie Miasta Poznania odbyła się wystawa prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, będących efektem dwutygodniowych praktyk studenckich dotyczących zagospodarowania terenów wokół Warty oraz zespołu architektoniczno-urbanistycznego Maxa Johowa. Praktyki studenckie zorganizowano w ramach współpracy Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej z Wydziałem Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania, na potrzeby Miejskiego Programu Rewitalizacji.

Wszystkie prace można było zobaczyć od 17 do 31 lipca br. na wystawie zorganizowanej w holu przy salach sesyjnych na parterze Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17.


7 lipca 2009 r. podczas odbywającej się w Muzeum Archeologicznym konferencji prasowej ogłoszono wyniki konkursu na projekt Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Pierwsza nagroda przyznana została pomysłowi autorstwa pracowni architektonicznej AD ARTIS Emerla, Jagiełłowicz, Wojda z Krakowa.

Więcej informacji o konkursie i zwycięskiej pracy można znaleźć na stronie www.poznan.pl/trakt


5 lipca 2009 r. już po raz trzeci rozpocznie się cykl letnich przechadzek po Śródce "Kino, kawa i spacer...", organizowany w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji oraz Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu".

Podobnie jak w latach ubiegłych spotykamy się w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 11:00. Jednak tym razem przed kinem Malta.

Spacer po Śródce poprowadzą przewodnicy miejscy, a w programie przede wszystkim: zwiedzanie kościoła św. Kazimierza i św. Małgorzaty. Zaplanowane seanse w kinie Malta oraz mały poczęstunek stanowić będą odprężające dopełnienie spacerów.


1 i 2 lipca 2009 r. o godz. 20:00 w Kościele Św. Małgorzaty na Śródce odbyły się koncerty Śpiewu Gregoriańskiego będące podsumowaniem II Kursu Śpiewu Gregoriańskiego, trwającego od 29 czerwca do 4 lipca br. w Poznaniu. Organizatorem Kursu jest Ośrodek Śpiewu Gregoriańskiego im. ks. Zdzisława Bernata w Poznaniu, a patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: Metropolita Poznański J.E. Ks. Abp. Stanisław Gądecki oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak


26 czerwca 2009 r. o godz. 22:00 na moście bpa Jordana na Śródce odbyła się długo wyczekiwana premiera przedstawienia Małgorzaty Dziewulskiej pt. "Maria de Buenos Aires" - tango operita Astora Piazzolli według libretta Horacio Ferrera. Przedstawienie zrealizowano w ramach 19 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA. Główną rolę zagrała Joanna Rawik. Więcej informacji i zdjęć z przedstawienia można znaleźć na stronie www.malta-festival.pl


14 czerwca 2009 r. już po raz trzeci mieszkańcy Osiedla Targowego - obszaru Miejskiego Programu Rewitalizacji - obchodzili Europejskie Święto Sąsiadów. Impreza odbywała się na placu przy kościele pw. Św. Michała Archanioła na ul. Stolarskiej 7. Rada Osiedla Targowego wraz z mieszkańcami, instytucjami i Urzędem Miasta Poznania przygotowała z tej okazji wiele atrakcji.


12, 13, 14 czerwca 2009 r. już po raz drugi w Starym Korycie Warty na Chwaliszewie odbył się festiwal muzyczny Ethno Port Poznań organizowany przez Centrum Kultury Zamek. Szczegóły na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.ethnoport.pl.

Organizacja Festiwalu wpisuje się w ideę działań aktualnie realizowanego "Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania - druga edycja", w którym pilotażowy obszar rewitalizacji poszerzony został m.in o obszar Chwaliszewa. W latach 60. Chwaliszewo zostało oddzielone od centrum miasta zdegradowaną przestrzenią powstałą po zasypaniu części koryta Warty. Organizacja Festiwalu Ethno Port na terenie starego koryta Warty jest kolejnym krokiem do ożywienia tej przestrzeni sąsiadującej z dzisiejszym biegiem Warty oraz imponującymi zabudowaniami Starej Gazowni.


27 maja 2009 r. na Śródce odbył się plenerowy koncert pt. "Salon muzyczny - Haendel na Śródce ". Kolejna - po ubiegłorocznym koncercie "Szymanowski na Śródce" - edycja zdarzeń /by muzyką klasyczną i tańcem budzić śpiącą "Królewnę Środkę"/  przygotowana w ramach Salonów Muzycznych na Zamku, dzięki pomocy Urzędu Miasta Poznania - Wydziału Rozwoju Miasta, Rady Osiedla Ostrów Tumski - Śródka - Zawady oraz Parafii Archikatedralnej. Więcej informacji o przedstawieniu można znaleźć na naszej stronie w zakładce Działania kulturalne na obszarach MPR.


27-28 maja 2009 r. w auli Politechniki Poznańskiej, w Centrum Wykładowym PP przy ul. Piotrowo 2 w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa nt. przestrzeni publicznej, organizowana pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Prezydenta Miasta Poznania oraz Rektora Politechniki Poznańskiej. Na konferencji był dyskutowany wstępny projekt Karty Przestrzeni Publicznej - dokumentu ideowego i programowego dla kreacji polskiej przestrzeni publicznej.

Krótka relacja z konferencji wraz z prezentacjami prelegentów dostępna jest na naszej stronie w zakładce: Konferencje, spotkania.


23 maja 2009 r. już po raz czwarty mieszkańcy Śródki obchodzili Europejskie Święto Sąsiadów. Jak co roku spotkanie rozpoczęło się o godz. 12:00 na placu przed kościołem Św. Małgorzaty. Specjalne atrakcje dla mieszkańców Śródki oraz gości przygotowała Rada Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, Urząd Miasta Poznania wraz z instytucjami, organizacjami, szkołami działającymi wspólnie na obszarze Śródki.

Załączniki


20 kwietnia 2009 r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących na Śródce odbyły się warsztaty plastyczne z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 85 oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących poprowadzone przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Warsztaty były wstępnym etapem tworzenia projektu malowidła, które powstanie na ścianie szczytowej budynku przy ul. Ostrówek 6 w Poznaniu podczas 17 Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu - "Sztuka dla dziecka jako forma komunikacji społecznej".

Więcej informacji na temat warsztatów i powstawania malowidła mozna znaleźć na naszej stronie w zakładce Działania kulturalne na obszarach MPR.


4 maja 2009 r. Prezydent Miasta Poznania ogłosił pierwszy w tym roku otwarty konkurs na realizację zadań Miasta Poznania w obszarze "Wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych", organizowany w ramach Rocznego Programu Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na 2009 r. Oferty należało składać (pocztą lub osobiście) do dnia 02.06.2009 roku godz. 15.30.


4 kwietnia 2009 r. rozpoczęły się Przechadzki po Poznaniu organizowane od kwietnia do października br. przez Urząd Miasta Poznania. Spacer z przewodnikiem miejskim po Starym Mieście i jego okolicach, Traktem Królewsko-Cesarskim, czy po Śródce to świetny sposób, aby poczuć niepowtarzalny klimat tych miejsc i poznać serce miasta oraz jego atrakcje.

W ramach akcji, 5 lipca 2009 r. już po raz trzeci rozpocznie się cykl letnich przechadzek po Śródce "Kino, kawa i spacer...", organizowany w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji oraz Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu".

Załączniki


19 i 20 marca 2009 r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących przy ul. Bydgoskiej 4a na Śródce, od godz. 9:00 do 16:00 odbywa się gra strategiczna dotycząca rewitalizacji ulicy Ostrówek. Organizatorami gry są: Rada Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, British Council, Pro Design oraz Biuro Kształtowania Relacji Społecznych wraz z Wydziałem Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania. Patronem medialnym projektu jest miesięcznik Architektura.

Przedmiotem gry jest zagospodarowanie i ożywienie ul. Ostrówek w Poznaniu, która leży na osi Traktu Królewsko-Cesarskiego w sąsiedztwie katedry i nowego mostu biskupa Jordana. Jej wysokiej jakości zagospodarowanie ma istotne znaczenie dla realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji na Śródce i Ostrowie Tumskim.

Szczegółowe informacje w zakładce: obszar pilotażowy Śródka.


10 marca 2009 r. Urząd Miasta Poznania przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej o. Poznań, ogłasza konkurs, którego przedmiotem jest opracowanie projektu urbanistyczno-architektonicznego i założeń ekspozycji Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Konkurs organizowany jest w ramach realizacji Programu "Trakt Królewsko - Cesarski w Poznaniu".

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ma stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych Poznania. Przedstawiać ma ponadtysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego ze szczególnym uwzględnieniem początków państwowości i chrześcijaństwa w Polsce, uzmysławiając tym samym rangę i znaczenie tego miejsca dla historii naszego kraju.


23 stycznia 2009 r. rozstrzygnięto zamknięty konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni południowej części Śródki w Poznaniu zorganizowany przez Wydział Urbanistyki i Architektury oraz Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania. Zwyciężyła praca zespołu autorskiego "Wędrowni Architekci" z Poznania. Z pracami konkursowymi można zapoznać się na naszej stronie, w zakładce Obszar pilotażowy Śródka .

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej