W okresie międzywojennym działały w Poznaniu trzy szkoły wyższe

Szczególną rolę w życiu Poznania odegrał Uniwersytet Poznański, który pod początkową nazwą Wszechnicy Piastowskiej rozpoczął działalność w 1919 roku otwierając Wydział Filozoficzny z liczbą niespełna 2 tys.studentów i wolnych słuchaczy. Intensywne działania na rzecz jego rozbudowy i organizacji doprowadziły do uruchomienia nowych wydziałów, wzrostu liczby pracowników naukowo - dydaktycznych i bazy materialnej. W roku akademickim 1933/34 na 5 wydziałach (Prawno - Ekonomicznym, Lekarskim, Humanistycznym, Matematyczno - Przyrodniczym i Rolno - Leśnym) studiowało 5,4 tys.studentów, najwięcej na Wydziale Prawno - Ekonomicznym, a najmniej na Wydziale Rolno - Leśnym. W okresie międzywojennym Uniwersytet Poznański wykształcił 8,6 tys.absolwentów.
Drugą wyższą uczelnią działającą w międzywojennym Poznaniu była Wyższa Szkoła Handlowa, która w powstała z inicjatywy Izby Przemysłowo - Handlowej w lipcu 1926 roku. Była to jednowydziałowa szkoła prywatna, ze specjalnościami w kierunku handlowym, bankowym, ubezpieczeniowym, konsularnym, komunikacyjnym, spółdzielczym i pedagogicznym, czwarta uczelnia handlowa w Polsce. W 1938 roku przekształcono ją w Akademię Handlową z 6 stałymi katedrami. Studiowało na niej wówczas 875 słuchaczy. Tuż przed II wojną światową przyznano jej prawo nadawania absolwentom stopnia magistra nauk ekonomiczno - handlowych.
W okresie tym działała także Państwowa Wyższa Szkoła Budowy Maszyn i Elektrotechniki, która powstała w 1919 roku na bazie Królewskiej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn. Była to wyższa szkoła zawodowa, która posiadała prawo nadawania absolwentom tytułu technologa. Do 1939 roku jej mury opuściło 716 absolwentów.

sieci społecznościowe