Ludwik Gąsiorowski: "Zbiór wiadomości do historii sztuki lekarskiej w Polsce"

Ludwik Gąsiorowski (1807-1863) - lekarz, prekursor historii polskiej medycyny, działacz społeczny i filantrop, pomagający ubogim, uczestnik powstania listopadowego, członek zarządu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Współpracował z dr Karolem Marcinkowskim. Przez ponad 25 lat związany z Poznaniem, gdzie zmarł. Obecnie jest pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.


Jan Góra: "Lednica, czyli w sieci Bożej miłości"

Jan Góra OP (1948-2015) - dominikanin, prezbiter, doktor teologii, duszpasterz akademicki, animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego "Respublica Dominicana" w Jamnej, gdzie wybudował sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Od 1997 r. organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich, a od 2004 r.  spotkań Lednica Seniora. Założyciel Muzeum Historii Lednicy w Poznaniu oraz domu Jana Pawła II na Polach Lednickich. Honorowy Obywatel Miasta Poznania. Przez wiele lat życia był związany z Poznaniem gdzie zmarł. Jest pochowany w Imiołkach, na Polach Lednickich.


Kazimiera Iłłakowiczówna: "Kiedy trzeba będzie iść w daleką ciemność niechby ta jedna nić została ze mnie"

Kazimiera Iłłakowiczówna (1892-1983) - poetka, pisarka, tłumaczka dzieł z języków angielskiego, rosyjskiego, rumuńskiego i węgierskiego, osobisty sekretarz Józefa Piłsudskiego, po II wojnie światowej osiedliła się w Poznaniu.

Załączniki


Maksymilian Jackowski: "Pragnę wszystkich włościan szczęścia jak własnego"

Maksymilian Jackowski (1815-1905) - działacz społeczny i gospodarczy w Wielkopolsce, jeden z twórców odrodzenia polskiej gospodarki pod zaborem pruskim, organizator towarzystw rolniczych, patron kółek rolniczych i włościańskich, jeden z założycieli Centralnego Towarzystwa Gospodarczego, inicjator czasopism "Rocznik Kółek" i "Poradnik Gospodarski". Przez ostatnie 20 lat życia mieszkał w Poznaniu. Jest pochowany na cmentarzu parafialnym we Wronczynie w gminie Pobiedziska.


Ewa Skrzypczak-Jankun: "Nie tylko "zielony" sukces"

Odkrycie antynowotworowych właściwości zielonej herbaty rozpętało prawdziwą burzę. W mediach zieloną herbatę odmieniano przez wszystkie przypadki, a ze sklepowych półek znikało wszystko, co miało związek z "green tea". "Zielona herbata to tylko miła przygoda" - mówi jednak doktor Ewa Skrzypczak-Jankun, współautorka odkrycia niezwykłych walorów zielonej herbaty. Za swój największy sukces pochodząca z Poznania, a pracująca na Uniwersytecie w Toledo pani doktor uznaje bowiem krystalizację ludzkiej alpha-trombiny, która okazała się wstępem do szybkiego rozwoju leków stosowanych w chorobach układu krążenia.

O niełatwych początkach pracy zawodowej i przełamywaniu licznych barier, a także sukcesach naukowych i dystansie do życia doktor Ewy Skrzypczak-Jankun przeczytają Państwo w załączonej rozmowie.

Załączniki


Karol Gustaw Jonscher: "Higiena i żywienie niemowląt"

Karol Gustaw Jonscher (1889 - 1955) - lekarz pediatra, twórca poznańskiej szkoły pediatrycznej, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, prorektor i dziekan Wydziału Lekarskiego, organizator Kliniki Chorób Dziecięcych, prezes Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Czerwonego Krzyża Okręgu Wielkopolskiego, członek Międzynarodowego Związku Towarzystw Przeciwgruźliczych, członek Królewskiej Brytyjskiej Akademii Nauk, redaktor naczelny "Nowin Lekarskich". Inicjator powstania w Wielkopolsce w okresie międzywojennym stacji opieki nad matką i dzieckiem, gdzie prowadzono bezpłatne rozdawnictwo mleka. Autor ponad 100 prac naukowych z zakresu pediatrii, w tym "Higiena i żywienie niemowląt", "Badanie, semiotyka i zasady lecznictwa w pediatrii", "Zarys pediatrii" (współautor). Przez 33 lata był związany z Poznaniem, gdzie zmarł. Jest pochowany na poznańskim cmentarzu Junikowo.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej