"Re-wita Stare Koryto" 2010r.

24 i 25 maja 2010 r. w pomieszczeniach KontenerArt w Starym Korycie Warty w Poznaniu odbyła się gra strategiczna dotycząca rewitalizacji Starego Koryta Warty, realizowana w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji dla m. Poznania. Organizatorami gry byli: Stowarzyszenie Chwaliszewo, KontenerArt, British Council oraz Miasto Poznań.

Warsztaty zostały oparte na metodologii gry "Miasto przyszłości", będącej częścią projektu "Creative Cities" ("Kreatywne miasta"), opracowanej przez British Council i przeprowadzonej w kilkunastu metropoliach świata.

Załączniki


Przedmiotem gry było znalezienie takich pomysłów na zagospodarowanie i ożywienie Starego Koryta Warty, aby stało się atrakcyjnym miejscem przy Trakcie Królewsko-Cesarskim, łączącym Stary Rynek z Ostrowem Tumskim. Miejscem chętnie odwiedzanym przez poznaniaków i turystów, miejscem działań kulturalnych.

Projekt miał formę dwudniowych warsztatów. Całą grą zarządzał Mistrz Gry - pani Monika Komorowska, która przeprowadziła uczestników przez poszczególne etapy projektowania. W grze wzięli udział reprezentanci różnych środowisk: architekci, urbaniści, artyści, przedstawiciele stowarzyszeń pozarządowych, mieszkańców oraz urzędnicy, którzy zostali podzieleni na trzy grupy.

Gracze otrzymali zestaw narzędzi pomocnych w realizacji zadań i dokumentowaniu ich pomysłów. Ostatnim krokiem, w którym wzięli udział zarówno grający, jak i obserwatorzy to ocena wszystkich wypracowanych koncepcji. Kryteria, jakie były brane pod uwagę to m.in.:

  • atrakcyjność - czy są pomysłowe?
  • innowacyjność - czy stworzą nową jakość?
  • zbieżność z wyzwaniami lokalnymi i ogólno krajowymi,
  • związanie ze społecznością - czy znajdą wsparcie ludzi?
  • trwałość - czy będą wywierać trwały i pozytywny wpływ?
  • możliwość wykonania - czy dysponujemy zasobami, które umożliwią ich realizację?

W wyniku gry powstały trzy projekty na zagospodarowanie i ożywienie Starego Koryta Warty a także Chwaliszewa. Projekty te zostały wywieszone w pomieszczeniach KontenerART tak, aby każdy mogł się z nimi zapoznać. Przy rozwieszonych planszach znajduje się skrzynka, do której można wrzucać karteczki ze swoimi pomysłami bądź też uwagami nt. zagospodarowania i funkcjonowania Starego Koryta Warty, do czego serdecznie zachęcamy.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej