Rewitalizacja

16 i 17 czerwca 2007r. po raz pierwszy na Osiedlu Targowym odbyły się obchody europejskiego Święta Sąsiadów. Celem tej imprezy była integracja wszystkich mieszkańców Osiedla oraz dokładniejsze poznanie miejsca swojego zamieszkania. Do wspólnego świętowania zaproszeni zostali wszyscy partnerzy Miejskiego Programu Rewitalizacji, działający na terenie Osiedla Targowego. Dzięki temu mieszkańcy mogli zapoznać się z tymi, którzy na co dzień pracują czy uczą się na terenie ich Osiedla. Dwudniowe obchody Święta Sąsiadów na Osiedlu Targowym miały charakter szczególny, a program obchodów był niezwykle różnorodny.

Załączniki


16 czerwca br., w pierwszy dzień obchodów Święta Sąsiadów, na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbyły się rozgrywki sportowe dla dzieci i młodzieży. Dodatkową atrakcją tego dnia był punkt konsultacyjny z zakresu prewencji kryminalnej, w którym policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, udzielali wszelkich porad dotyczących m. in. bezpieczeństwa."Gościem specjalnym" był piesek służbowy rasy nowofunland z Komisariatu Wodnego Policji, a także maskotka "Sierżant Pyrek". W trakcie sobotnich obchodów Święta Sąsiadów, funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej przeprowadzali także liczne konkursy dla dzieci. W tym dniu również organizatorki społeczności lokalnych z Centrum Innowacji Społecznej sic! prezentowały na swoim stoisku działania w zakresie projektu: "Lokalne Centra Partnerstwa", malowały dzieciom twarze oraz organizowały liczne konkursy.


Od godz. 11:00 do 14:00 w siedzibie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych przy ul. Matejki 57 odbyły się konsultacje dla mieszkańców w zakresie ochrony praw lokatorów, wspólnot mieszkaniowych i dodatków mieszkaniowych. Następnie, również w siedzibie ZKZL, odbyła się niezwykle ciekawa prelekcja pana prof. Jana Skuratowicza z Wielkopolskiego Towarzystwa Rewitalizacji nt zabytkowego secesyjnego założenia urbanistyczno- architektonicznego Maxa Johowa. Z okazji Święta Sąsiadów, naprzeciwko siedziby ZKZL przy Parku Wilsona zamontowana została również tablica promująca ideę rewaloryzacji zespołu Maxa Johowa, który wpisany jest do Miejskiego Programu Rewitalizacji. Po prelekcji odbyło się zwiedzanie powstającego przy Antykwariacie "Rosa" na ul. Matejki 53 - Muzeum Introligatorskiego oraz zwiedzanie bunkrów w Parku Wilsona. Popołudniową porą w Parku Wilsona przygotowane zostały specjalne zajęcia plastyczne dla dzieci. W trakcie zajęć artyści ze stowarzyszenia "Środek Świata" opowiadali dzieciom o przepięknej secesji zespołu Maxa Johowa. W rezultacie powstały kolorowe prace plastyczne prezentujące secesję znajdującą się w tym poznańskim "fyrtlu", które na drugi dzień rozwieszone zostały na terenie kościoła św. Michała Archanioła podczas festynu.


Niedzielne obchody Święta Sąsiadów zaczęły się o godz. 15:00 zwiedzaniem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 6. Strażacy zaprezentowali zgromadzonym specjalistyczne wozy strażackie oraz bardzo ciekawie opowiedzieli o tym, jak wygląda praca strażaka. Można było również przymierzyć najprawdziwszy hełm strażacki. Po godz. 16:00 przy kościele św. Michała Archanioła rozpoczął się festyn pod hasłem: "Jak dobrze mieć sąsiada!". Na początku wszystkich zgromadzonych powitał główny gospodarz imprezy - proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła- ks. Roman Poźniak, po czym prowadzący festyn pan Sławomir Weihs zapowiedział występ pierwszego zespołu - Schola.


Swój program zaprezentowały dzieci z Przedszkola Nr 51, następnie uczniowie Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca'56 oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. Kolejną atrakcją było przedstawienie programu pt."Czy pies musi gryźć?" przez panią mł. asp. Sławomirę Sworacka z Zespołu Profilaktyki Społecznej Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Podczas prezentacji programu, dzieci dowiedziały się m. in., co zrobić i jaką pozycję ciała przyjąć, gdy zaatakuje pies. Pani policjantka przybyła na spotkanie z pieskiem Harym- rasy labrador, który szybko stał się ulubieńcem dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Następnie odbył się bardzo bogaty występ artystyczny dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 3 w Poznaniu. Po występach MDK odbyła się prelekcja dotycząca udzielania pierwszej pomocy oraz niebezpieczeństw grożących dzieciom i dorosłym podczas lata. Prelekcję na ten temat wygłosił pan dr Konrad Maćkowiak - kierownik Przychodni 111. Szpitala Wojskowego. Dodatkowo ratownik medyczny ze 111. Szpitala Wojskowego wykonywał pomiary ciśnienia tętniczego. Kolejną atrakcją był niezwykle efektowny pokaz chemiczny przygotowany przez członków Naukowego Koła Chemików Collegium Chemicum UAM. Na zakończenie festynu wystąpił zespół "Jesienne róże" z Dziennego Domu Pomocy Społecznej Nr 1,a następnie rozpoczęła się zabawa taneczna.


W trakcie całego niedzielnego festynu odbywały się liczne konkursy i zabawy dla dzieci, można też było kupić los na loterii fantowej, obejrzeć zdjęcia z obszaru Osiedla Targowego nadesłane na konkurs pod tytułem "Osiedle Targowe w obiektywie", także zjeść przysmak z grilla. ZSH zaprezentował również wystawę fotograficzną nt swojej szkoły. Nie sposób dokładnie opisać wszystkich działań, które odbyły się na Osiedlu Targowym w ramach Święta Sąsiadów, tak wiele ich było. Z pewnością jednak wrażenia z Święta Sąsiadów na Osiedlu Targowym na długo pozostaną w pamięci.


Pragniemy serdecznie pogratulować wszystkim, którzy włączyli się poprzez swoje działania w obchody Święta Sąsiadów na Osiedlu Targowym, przede wszystkim Radzie Osiedla Targowego, parafii św. Michała Archanioła, szkołom i uczelniom wyższym, instytucjom, stowarzyszeniom, jednostkom miejskim, służbom mundurowym oraz osobom prywatnym, którzy uświetnili ten dzień, wpisując się w jego obchody. Serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na kolejne wspólne Święto Sąsiadów na Osiedlu Targowym już za rok!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej