BiblioboXX z Berlina w Poznaniu

Dnia 9 stycznia 2020 r. została oficjalnie otwarta "uliczna biblioteka"czyli BiblioboXX.

. - grafika artykułu
.

W uroczystości uczestniczyli Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz Gerry Woop, Sekretarz Stanu Landu Berlin ds. Europy. Regał będzie stał przez kilka miesięcy przy ul. Za Bramką pomiędzy budynkami Urzędu Miasta Poznania i  Poznańskiego Centrum Świadczeń. To wynik współpracy między Poznaniem a Berlinem, realizowanej przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, w ramach inicjatywy  "Partnerstwo Odry". W regale znaleźć można wiele książek niemieckojęzycznych, publikacji niemieckich autorów, a także pozycje o Niemczech. Połowa regału przeznaczona jest na polskojęzyczną literaturę. Wewnątrz BiblioboXXa można także odsłuchać osiem polskich i niemieckich tekstów czytanych m.in. przez Stefana Möllera oraz Dorotę Danielewicz.

Regał stał wcześniej w Berlinie, Szczecinie, Łobzie i Wrocławiu. Jego historia sięga 2016 roku, kiedy to podczas cyklu warsztatów w  Berlinie uczniów techników z Berlina, Wrocławia i Szczecina nadali drugie życie berlińskiej budce telefonicznej. To projekt związany z kształceniem zawodowym, a zaangażowani w niego byli uczniowie kształcący się w zawodach: szklarz, elektronik, mechanik, malarz i lakiernik. Na dachu budki zamontowany jest panel fotowoltaiczny, dzięki któremu budka jest samowystarczalna pod względem energetycznym. Projekt graficzny regału został wykonany przez uczennice ze szkolnej "firmy" ickeDesign we współpracy z artystą Joy'em Lohmannem z Hanoweru.

Zaangażowanie Miasta Poznania w przygotowanie i otwarcie BiblioboXXu to kolejny krok wzmacniania dobrych i twórczych relacji z Berlinem oraz  prowadzenia coraz szerszej współpracy między szkołami z obu miast. Dodatkowo po uroczystości otwarcia, w Sali Błękitnej odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele Miasta Poznania i urzędnicy z Berlina, Dyrektorzy szkół zawodowych w tym Zespołu Szkół Łączności i Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz zespół twórców projektu BiblioboXX z Berlina omawiali kierunki współpracy na płaszczyźnie kształcenia zawodowego. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele organizacji promujących naukę języka niemieckiego, w tym Niemieckiej Centrali Szkolnictwa Zagranicznego (ZfA), Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, Centrum Doradztwa Zawodowego dla młodzieży w Poznaniu. Spotkanie zwieńczył krótki koncert uczniów Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu, gdyż również na tej płaszczyźnie nawiązała się współpraca między miastami Poznań i Berlin.