Dobre wyniki gospodarki w Poznaniu

W 2017 r. w Poznaniu po raz kolejny odnotowano wzrost gospodarczy.

fot. M. Kaczmarczyk - grafika artykułu
fot. M. Kaczmarczyk

W 2017 r. w Poznaniu nastąpił wzrost gospodarczy, wzrosła liczba podmiotów gospodarczych, liczba oddanych mieszkań, produkcja sprzedana przemysłu oraz obroty handlu detalicznego i hurtowego, liczba turystów i udzielonych noclegów, zwiększyło się zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Pogorszenie wyników ekonomicznych nastąpiło jedynie w budownictwie. Nadal zmniejsza się liczba zarejestrowanych bezrobotnych i stopa bezrobocia, która jest najniższa w skali kraju.

Największy wzrost odnotowano w budownictwie mieszkaniowym, w którym liczba oddanych do użytku mieszkań po raz pierwszy od 37 lat przekroczyła 4 tys. i zwiększyła się w skali roku o prawie 40%. Najwięcej, blisko 90%, mieszkań oddają do użytku prywatni deweloperzy. O ponad jedną czwartą zwiększyła się sprzedaż handlu hurtowego, a o blisko 9% - handlu detalicznego, najwięcej w zakresie sprzedaży paliw stałych, ciekłych i gazowych. Ponad 12% wzrost nastąpił w wartości produkcji sprzedanej przemysłu, w tym największy w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych. Do 112,5 tys. zwiększyła się liczba podmiotów gospodarczych. Najwięcej z nich prowadzi działalność w zakresie handlu i naprawy pojazdów samochodów oraz  działalność profesjonalną, naukową i techniczną. Dobre wyniki odnotowano w turystyce. O 3% zwiększyła się liczba udzielonych noclegów oraz o prawie 4% liczba osób korzystających z noclegów. Ujemną dynamikę odnotowano jedynie w budownictwie, w którym wartość produkcji sprzedanej zmniejszyła się o 4% przy dodatniej, blisko 8%, dynamice sprzedaży produkcji budowlano-montażowej.

W skali roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o prawie 5% i wyniosło blisko 155 tys. osób. Największy wzrost zatrudnienia wystąpił w administrowaniu i działalności wspierającej oraz informacji i komunikacji. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło ponad 5,1 tys. zł i wzrosło w skali roku o 6%. Największy wzrost wynagrodzenia odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się działalnością związaną z zakwaterowaniem i gastronomią, przetwórstwem przemysłowym oraz kulturą, rozrywką i rekreacją. Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych zmniejszyła się o prawie jedną czwartą i wyniosła 5 tys. Stopa bezrobocia jest najniższa w Polsce i wyniosła w grudniu 2017 r. 1,4%, o 0,5 pkt. procentowego mniej niż rok wcześniej.