Potrzeby mieszkaniowe poznaniaków

Wymarzone mieszkanie poznaniaka to 3 lub 4 pokoje z balkonem i piwnicą oraz miejscem parkingowym. Jednak 60 procent osób zamieniłoby takie lokum na dom jednorodzinny na peryferiach. Tak wynika z diagnozy potrzeb mieszkaniowych mieszkańców stolicy Wielkopolski, przeprowadzonej na potrzeby powstającej polityki mieszkaniowej Poznania.

fot. M. Kaczmarczyk - grafika artykułu
fot. M. Kaczmarczyk

W badaniu wzięło udział 2,8 tysiąca osób, w tym ponad 2,5 tys. mieszkańców Poznania. Wynika z nich, że ponad 80 procent poznaniaków jest w zasadzie zadowolonych z swoich warunków mieszkaniowych. Pytani o mieszkanie idealne, wybierali najczęściej 3 lub 4 pokoje z dużą kuchnią i balkonem oraz garażem lub przynajmniej miejscem parkingowym. 85 procent ankietowanych chciałoby mieć swoje lokum na własność, a 60 procent przyznało, że nawet najbardziej wymarzone mieszkanie zamieniłoby na dom jednorodzinny. 16 proc. wolałoby mieszkać w niskim bloku, a 8 procent - w szeregowcu. Większość jako lokalizację wskazywała peryferia miasta lub miejscowości pod Poznaniem, przede wszystkim Komorniki, Dopiewo i Rokietnica, gdzie mieszkania są łatwiej dostępne i tańsze niż w Poznaniu. Na zamieszkanie w okolicznych gminach decydują się przede wszystkim osoby między 24. a 39. rokiem życia.

Badanie zostało przeprowadzone przez Urząd Miasta Poznania, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS. Jego efektem jest diagnoza potrzeb mieszkaniowych poznaniaków, która zostanie wykorzystana przy opracowywaniu polityki mieszkaniowej Poznania w określeniu preferowanych kierunków dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego w mieście oraz pakietu działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności miasta jako miejsca zamieszkania dla różnych grup wiekowych.

Załączniki