Projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego

Trwają konsultacje projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030.

fot. M. Kaczmarczyk - grafika artykułu
fot. M. Kaczmarczyk

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 rozwija postanowienia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), określone w filarze rozwój społecznie wrażliwy i terytorialnie zrównoważony. KSRR identyfikuje cele polityki regionalnej oraz działania i zadania, jakie dla ich osiągnięcia powinien podjąć rząd, samorządy województw, samorządy powiatowe i gminne oraz pozostałe podmioty zaangażowane w tę politykę. KSRR zastępuje dotychczas obowiązującą Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010-2020: Regiony, Miasta, Obszary Wiejskie, przyjętą przez rząd w 2010 r., uwzględniając aktualne uwarunkowania i wyzwania rozwojowe wynikające z procesów demograficznych, globalizacji oraz nowej perspektywy finansowej UE. KSRR jest podstawowym dokumentem strategicznym polityki regionalnej państwa w perspektywie do 2030 r. Strategia ta jest zbiorem wspólnych wartości, zasad współpracy rządu i samorządów. KSRR, koncentrując się na zwiększeniu konkurencyjności regionów, zakłada kontynuację działań zmierzających do podniesienia jakości kapitału ludzkiego i społecznego oraz do rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. W dokumencie wskazano na 6 wyzwań rozwojowych kraju i regionów do 2030 roku: przeciwdziałanie negatywnym skutkom procesów demograficznych, rozwijanie i wykorzystanie kapitału ludzkiego i społecznego, wzrost produktywności i innowacyjności regionalnych gospodarek, rozwój infrastruktury podnoszącej konkurencyjność, atrakcyjność inwestycyjną i warunki życia w regionach, zwiększenie efektywności zarządzania rozwojem (w tym finansowania działań rozwojowych) oraz współpracy między samorządami terytorialnymi i między sektorami, przeciwdziałanie nierównościom terytorialnym i przestrzennej koncentracji problemów rozwojowych oraz niwelowanie sytuacji kryzysowych na obszarach zdegradowanych. Dokument określa systemowe ramy prowadzenia polityki regionalnej zarówno przez rząd wobec regionów, jak i wewnątrzregionalne dla zapewnienia udziału samorządów wszystkich szczebli w polityce regionalnej. Proponuje zdecentralizowany system programowania i realizacji polityki regionalnej, w którym główną rolę odgrywają samorządy województw, z aktywniejszym udziałem samorządów lokalnych i partnerów społeczno-gospodarczych. Zakłada się, że do 2020 roku na realizację wszystkich celów KSRR trzeba będzie zaangażować ponad 100 mld zł, podobnie jak w latach 2021-2025. Strategia ma być finansowana ze środków budżetu państwa, budżetów samorządów, unijnych funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.
Proces konsultacji społecznych rozpoczął się w grudniu. Obecnie organizowane są spotkania konsultacyjne w poszczególnych województwach, które przybliżą uczestnikom cele, kierunki interwencji, mechanizmy wdrażania polityki regionalnej do 2030 r. W wojewóztwie wielkopolskim spotkanie konsultacyjne odbędzie sie 14 stycznia w Kępnie. Spotkania będą stanowiły dla przedstawicieli samorządów województw, powiatów i gmin oraz innych partnerów społeczno-gospodarczych forum dyskusyjne nad zaproponowanym przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego kształtem polityki regionalnej do 2030 r.

Uwagi i wnioski do projektu KSRR można składać do 20 stycznia 2019 r.:

  • przy użyciu formularza  (DOC 77 KB) na adres e-mail: polityka.regionalna@miir.gov.pl, z dopiskiem "Konsultacje KSRR 2030"
  • na adres pocztowy: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Wspólna 2/4, Warszawa 00-926 Warszawa, z dopiskiem "Konsultacje KSRR 2030"