Seniorzy w Poznaniu

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony w 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

fot. K. Fryś - grafika artykułu
fot. K. Fryś

Prawie co szósty mieszkaniec Poznania przekroczył 65 rok życia. W grudniu 2014 r. w Poznaniu mieszkało 97 tys. osób w wieku powyżej 65 lat, co stanowi blisko 18% ogólnej liczby ludności. Co czwarta osoba z tej grupy wiekowej przekroczyła 80 rok życia. Najliczniejszą grupę wśród osób starszych stanowią mieszkańcy w wieku do 70 lat.  Jest ich ponad 35 tys., czyli ponad jedna trzecia. Wśród osób starszych występuje znaczna przewaga liczebna kobiet. Na 100 mężczyzn przypadają 164  kobiety. Według prognozy demograficznej GUS, liczba osób starszych w Poznaniu, podobnie jak w Polsce, będzie coraz większa i w 2050 r. wyniesie 138,5 tys., czyli więcej niż co trzeci mieszkaniec Poznania przekroczy 65 lat. Co trzeci senior będzie w wieku powyżej 80 lat.   

Na blisko 6 tys. zgonów rocznie, trzy czwarte dotyczy osób w wieku powyżej 65 lat. W tej grupie wiekowej umiera więcej kobiet, szczególnie po 80 r. życia, ich udział w zgonach kobiet ogółem wynosi 55%. Najczęstszą przyczyną zgonu są choroby układu krążenia.   

Podobnie jak w całym kraju, w tej grupie wiekowej co trzecia kobieta i trzech na czterech mężczyzn żyją w związkach małżeńskich. Więcej niż co druga kobieta jest wdową, a co szósty mężczyzna jest wdowcem. W grupie wiekowej powyżej 80 r. życia już dwie trzecie mieszkańców to osoby owdowiałe. Osoby, które przekroczyły 60 r. życia rzadko zmieniają stan cywilny. Mężczyźni z tej grupy wiekowej rocznie zawierają mniej niż 100 małżeństw, kobiety - mniej niż 40, i są to w większości związki cywilne. Jeszcze mniej notuje się rozwodów.

Podstawowym źródłem utrzymania seniorów jest emerytura lub renta, głównie rodzinna. Jedynie co pięćdziesiąta osoba nadal pracuje na podstawie umowy o pracę, co setna prowadzi własną działalność gospodarczą lub uzyskuje dochody z najmu, co setna jest na utrzymaniu innych osób. Więcej niż co trzeci senior legitymuje się wykształceniem średnim lub policealnym, co piąta osoba z tej grupy wiekowej ma wykształcenie wyższe, co piąta podstawowe.

Seniorzy rzadko zmieniają miejsce zamieszkania. Jedynie co dwudziesty emigrant i co trzydziesty imigrant należą do tej grupy wiekowej.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r. Trzy lata później z inicjatywy Parlamentu Europejskiego odbył się Europejski Parlament Seniorów, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorów z krajów UE. Zarekomendowasno wówczas utworzenie w każdym kraju unijnym Parlamentu Seniorów. 1 października odbędzie się inauguracja polskiego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, który będzie krajowym forum osób starszych i reprezentacji seniorów.