Szczęśliwe dzieci - wyniki badań

Ponad 17 tys. dzieci w wieku 8 lat z 16 krajów świata zaproszono do udziału w badaniu mającym na celu poznanie ich opinii na temat własnego życia, przeżyć oraz doświadczeń. Badania skierowane do tak małych dzieci są niezwykle rzadkie, a realizowany obecnie projekt "Children's Worlds" to pionierskie i największe jak do tej pory międzynarodowe badanie jakości życia najmłodszych. Właśnie ukazał się drugi raport z badania. Polska część badania zrealizowana została przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

. - grafika artykułu
.

Badania potwierdzają, że większość ośmiolatków z 16 badanych państw jest zadowolonych z własnego życia jako całości. Udział dzieci niezadowolonych wahał się od około 2,7% w Rumunii i Kolumbii do ponad 12% w Etiopii. Polska znalazła się pod tym względem na IV miejscu - jedynie 3,9% polskich dzieci zadeklarowało niski poziom satysfakcji z własnego życia. Profesor Asher Ben-Arieh, współprzewodniczący International Society of Child Indicators a zarazem jeden z pomysłodawców projektu, powiedział: Po raz pierwszy dowiadujemy się od ponad 17 tys. ośmiolatków z 16 państw świata co myślą, czują, robią i czego oczekują. Jest to niespotykane przedsięwzięcie i dowodzi, że nikt nie wie tyle o życiu dzieci, co one same. Dlatego też, dążąc do poprawy ich sytuacji, do zaspokojenia ich potrzeb, musimy wsłuchać się w to, co mają nam do powiedzenia. Doktor Tomasz Strózik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który był członkiem zespołu odpowiedzialnego za realizację Children's Worlds w Polsce, dodaje: Realizowany projekt odwołuje się bezpośrednio do praw dziecka, zwłaszcza do ich prawa do własnych poglądów. Przeprowadzenie badania bezpośrednio wśród dzieci, a nie, jak to ma zazwyczaj miejsce, wśród ich pełnomocników (rodziców, opiekunów lub nauczycieli), pozwoliło na pozyskanie informacji na temat jakości życia najmłodszych z ich własnego punktu widzenia. Dzięki zgromadzonym danym zwiększy się świadomość rodziców, społeczności, decydentów, ekspertów oraz opinii publicznej na temat tego, jak naprawdę wygląda życie dzieci w Polsce (i nie tylko) na co dzień, jak wygląda ich otoczenie, relacje z innymi osobami oraz jakie mają przekonania i z czego są zadowolone.

Children's Worlds, the International Survey of Children's Well-Being (ISCWeB), to międzynarodowy projekt badawczy dotyczący subiektywnego wymiaru jakości dzieci. Realizacja projektu pozwala na zapełnienie poważnej luki w badaniach dotyczących życia najmłodszych widzianego z ich własnej perspektywy. Głównym celem ISCWeB jest pozyskanie aktualnych i porównywalnych w skali międzynarodowej danych na temat życia dzieci, ich relacji z rodzicami i rówieśnikami, codziennych aktywności, wykorzystania czasu wolnego, a przede wszystkim ich satysfakcji z życia jako całości oraz jego poszczególnych aspektów. Obecna, sfinansowana przez Jacobs Foundation, faza projektu objęła ponad 56 tys. dzieci w wieku od 8 do 12 lat z 16 państw świata: Algierii, Estonii, Etiopii, Hiszpanii, Izraela, Kolumbii, Korei Płd., Malty, Nepalu, Niemiec, Norwegii, Polski, RPA, Rumunii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii. Polską część badania prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu: dr Dorota Strózik, dr Tomasz Strózik oraz dr Krzysztof Szwarc. Reprezentacyjne badanie przeprowadzono wśród blisko 3,3 tys. uczniów klas II, IV i VI z ponad 60 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.