Wyróżnienie "Milestone" dla poznańskich matematyków za złamanie kodu Enigmy

Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski otrzymali wyróżnienie "Milestone", przyznawane przez The Institute of Electrical and Electronics Engineers za epokowe odkrycia i zasługi dla rozwoju ludzkości.

. - grafika artykułu
.

Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski to matematycy i kryptolodzy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, którzy w 1932 r. złamali szyfr Enigmy - najważniejszej niemieckiej maszyny szyfrującej. Ich prace umożliwiły odczytywanie przez aliantów zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej. W pracach nad złamaniem kodu Enigmy, Marian Rejewski koncentrował się na opracowaniu katalogu kart i cyklometru oraz zaprojektowaniu bomby kryptologicznej, Jerzy Różycki opracował tzw. metodę zegara, pozwalającą określić wybór i ustawienie wirnika w maszynie Enigma, a Henryk Zygalski był autorem koncepcji tzw. "płacht Zegalskiego" - perforowanych papierowych arkuszy, pomagających w ustaleniu kolejności wirników kodujących Enigmy. Po ponad 80 latach, kryptolodzy zostali nagrodzeni wyróżnieniem "Milestone", przyznawanym przez The Institute of Electrical and Electronics Engineers za epokowe odkrycia i zasługi dla rozwoju ludzkości.

The Institute of Electrical and Electronics Engineers - największe na świecie stowarzyszenie zawodowe techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektryki i elektroniki. Stowarzyszenie przyznaje wyróżnienia "Milestone", którym nagradza odkrycia epokowe i wybitne osiągnięcia techniczne, które przyczyniły się do rozwoju ludzkości. Dotychczas przyznano około 120 wyróżnień, a otrzymali je m.in. Thomas Edison, Guglielmo Marconi, Nikola Tesla i Aleksander Bell.