Spotkania z mieszkańcami Jeżyc

12 września 2006 r. odbyło się spotkanie z mieszkańcami Jeżyc. Podczas spotkania Wydział Rozwoju przedstawił zestawienie problemów zgłaszanych przez mieszkańców miasta podczas pierwszej tury spotkań na obszarach przeznaczonych do rewitalizacji, w tym również na Jeżycach, wraz z dotychczasowymi działaniami, jakie miasto prowadzi w celu ich rozwiązania. Poniżej zamieszczamy tabelę zgłoszonych problemów z zaznaczonymi na szary kolor wierszami dotyczącymi obszaru Jeżyc.

Załączniki


Na początku spotkania mieszkańcy zgłosili, iż najbardziej znaczącym problemem na obszarze dzielnicy są trudności z wykupem mieszkań z miejskich zasobów lokalowych. Wobec tych głosów Wydział Rozwoju zobowiązał się do zorganizowania spotkania, poświęconego tylko problemom mieszkaniowym, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele odpowiednich jednostek miejskich.


Następnie przedstawione zostały mieszkańcom obszary proponowane do drugiej edycji Miejskiego Programu Rewitalizacji: Śródka - Ostrów Tumski - Chwaliszewo oraz fragmenty Łazarza i Jeżyc. Propozycja spotkała się z aprobatą obecnych na spotkaniu mieszkańców i uznana za dobry początek działań rewitalizacyjnych na obszarze dzielnicy. Szczególną uwagę zwrócono na przywrócenie świetności i przekształcenie, jako ogólnodostępnego parku Starego ZOO oraz odpowiednie zagospodarowanie terenów zajezdni na ul.Gajowej.


Jako kontynuację działań rewitalizacyjnych w kolejnych edycjach, obecni na spotkaniu mieszkańcy zaproponowali rozszerzenie przedstawionych terenów o obszary mieszkaniowe, w tym: Rynku Jeżyckiego i ulicy Dąbrowskiego.


Następnie głos zabrał Stanisław Gorzelańczyk przewodniczący RO Jeżyce, który przedstawił koncepcje zagospodarowania terenów zajezdni tramwajowej przy ul.Gajowej oraz zgłosił propozycje Rady Osiedla do MPR, w tym w sprawie:

  • udrożnienia ulicy św.Wawrzyńca,
  • przekształcenia zajezdni na ul.Gajowej na cele usługowo-rekreacyjne,
  • renowacji Szkoły Podstawowej nr 36,
  • renowacji zabytkowych kamienic przy ulicach: Dąbrowskiego, Roosevelta,
  • renowacji domu parafialnego przy kościele św. Floriana.

Na zakończenie spotkania obecni mieszkańcy przedstawili swoje pytania i postulaty dotyczące ogólnych działań na obszarze ich dzielnicy, w tym:

  • stworzenia miejsc sportowo-rekreacyjnych, np.: w halach zajezdni tramwajowej,
  • potrzeby skupienia się na problemach komunikacyjnych, jako pierwszorzędnych, w tym na wykonywaniu odpowiednich badań i symulacji ruchu,
  • potrzeby uwzględnienia w MPR rozwiązań proponowanych na terenach po zakładach "Modeny".

27 marca 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 36, przy ul. Słowackiego 54 odbyło się drugie spotkanie z mieszkańcami Jeżyc. Celem spotkania było przede wszystkim przedstawienie metod rozwiązania niektórych problemów, które mieszkańcy Jeżyc zgłosili na pierwszym spotkaniu konsultacji społecznych.

W ciągu ponad dwugodzinnego spotkania moderator spotkania, p. Andreas Billert podsumował w skrócie przebieg pierwszego spotkania na Jeżycach oraz przedstawił możliwości rozwiązania niektórych problemów zgłoszonych przez mieszkańców, wskazując jednocześnie na szanse i ryzyko niepowodzeń ich realizacji.


Podczas dyskusji okazało się, że szukanie rozwiązań dla postrzeganych przez mieszkańców problemów nie jest procesem łatwym, a wymagającym zaangażowania również społeczności lokalnej, stowarzyszeń, organizacji działających na obszarze dzielnicy.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób: mieszkańcy Jeżyc, przedstawiciele Rady Osiedla Jeżyce, członkowie stowarzyszeń, studenci, media oraz pracownicy Urzędu Miasta Poznania.


24 stycznia 2006 r. odbyło się pierwsze z serii spotkań z mieszkańcami obszarów wybranych do rewitalizacji. Spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 36, przy ul. Słowackiego 54 i dotyczyło śródmiejskich terenów Jeżyc. Wzięła w nim udział liczna grupa mieszkańców Jeżyc, przedstawiciele Rady Osiedla Jeżyce, Urzędu Miasta Poznania, lokalne media. Spotkanie prowadzone było przez moderatora, specjalistę w dziedzinie rewitalizacji dr Adreasa Billerta.


W czasie blisko dwóch godzin rozmawiano na temat najistotniejszych, w odczuciu mieszkańców, problemów istniejących na śródmiejskim obszarze Jeżyc. Mieszkańcy zgłaszali problemy, które były zapisywane na tablicy, następnie każdy z uczestników typował pięć, jego zdaniem najważniejszych. Po sporządzeniu listy problemów, moderator wraz z mieszkańcami dyskutowali nad szczegółami wybranych tematów. Za najistotniejsze mieszkańcy wybrali m.in.: brak zieleni, problem zajezdni na ul. Gajowej, wysokie koszty utrzymania mieszkań, zły stan kamienic (fasad), zły stan techniczny szkoły na ul. Słowackiego, zły stan nawierzchni ulic itp.

Załączniki


W trakcie spotkania panowała atmosfera pracy. Widać było zaangażowanie wszystkich uczestników spotkania. Już pierwsze spotkanie potwierdziło, jak istotną kwestią w procesie rewitalizacji jest bezpośredni udział społeczny. Teraz Urząd Miasta ma czas na przeanalizowanie zgłoszonych przez mieszkańców problemów. Kolejne spotkanie na Jeżycach odbędzie się 27 marca, o godz. 17:30 w Szkole Podstawowej nr 36 na ul. Słowackiego 54.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej