Ta niewielką wildecka ulica zyska cztery drzewa i ponad 1300 sztuk zieleni niskiej.
Prace zaczną się tradycyjnie od przygotowania terenu pod przyszłe nasadzenia - płyty oraz kostka chodnikowa zostaną usunięte z części szerokich chodników, a odbrukowane przestrzenie będą uzupełnione ziemią urodzajną. Nowe nasadzenia są zaplanowane na całej długości ulicy, za wyjątkiem jej zachodniej strony, na wysokości numerów 19-22, gdzie szerokość chodnika nie pozwala na odbruki.
W tak przygotowane miejsca posadzone będą drzewa - wiązy i grusze drobnolistne, a także zieleń niska - krzewy róż, irgi, kocimiętka i ozdobne trawy. Łącznie 4 drzewa i ponad 1300 sztuk niskiej roślinności. Nie tylko przybędzie zieleni, ale poprawią się też warunki siedliskowe rosnących tam drzew.
Nowa zieleń zostanie zabezpieczona palikami, a na okres jesienno-zimowy również matami, które ochronią rośliny przed rozpryskiwaniem zasolonego błota pośniegowego oraz solanki.
Prace ogrodnicze powinny zakończyć się wraz z końcem października. Koszt prac to prawie 312 tys. złotych. Środki finansowe pochodzą z budżetu ZDM.
W czasie prac obowiązywać będzie zakaz parkowania w wybranych miejscach. Stosowne oznakowanie zostało już ustawione przy ulicy. Prosimy o przeparkowanie samochodów, by uniknąć odholowania pojazdów. Pozostawione samochody zostaną usunięte na koszt właściciela.
Warto przypomnieć, ze zieleń pomaga przezwyciężać niekorzystne skutki zmian klimatycznych. Pozytywnie wpływa na mikroklimat i estetykę ulic. W upalne dni obniża temperaturę na jezdni i chodnikach, daje cień przechodniom. Zmniejsza ilość pyłów i gazów w powietrzu, zwiększa natlenienie. Dzięki niezabrukowanym przestrzeniom poprawia się także retencja wód i tym samym zmniejsza ryzyko podtopień.
ZDM