Nowe rozwiązanie na przystankach

Na stu przystankach tramwajowych i autobusowych, gdzie nie ma zainstalowanych tablic z informacją pasażerską, można za pomocą smartfona sprawdzić rzeczywisty rozkład jazdy.

Na stu przystanków tramwajowych można za pomocą smartfona sprawdzić rzeczywisty rozkład jazdy
Na stu przystanków tramwajowych można za pomocą smartfona sprawdzić rzeczywisty rozkład jazdy

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu rozpoczął pilotaż nowego rozwiązania z wykorzystaniem funkcji NFC. Pozwala ona podróżującym komunikacją miejską sprawdzenie za ile minut na przystanek przyjedzie najbliższy tramwaj. Oprócz Wirtualnego Monitora, dostępnego w aplikacjach "PEKA Wirtualny Monitor" i "MyMPK" oraz tablicach informacji pasażerskich (TIP), to kolejny system informujący pasażerów o rzeczywistym czasie przyjazdu.

- Zastosowane przez nas rozwiązanie oparte o NFC jest proste w obsłudze, bezpieczne, a jednocześnie stanowi promil kosztu nowej tablicy TIP - podkreśla Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM ds. technicznych. - Chcemy sprawdzić, czy nasi pasażerowie będą chętnie korzystać z tego rozwiązania, dlatego wprowadzamy je pilotażowo. Jeśli uzyska pozytywne opinie rozważymy, czy zastosować je także na innych przystankach.

Aby móc sprawdzić rozkład potrzebny jest do tego smartfon z funkcją NFC (Near Field Communication) i dostęp do internetu. Wystarczy włączyć transmisję danych w telefonie oraz funkcję NFC, a następnie zbliżyć go do naklejki z chipem NFC. W przypadku telefonów z systemem Android nie jest konieczne instalowanie żadnych dodatkowych aplikacji. Posiadacze iPhonów 7 i 8 będą musieli pobrać jedną z dedykowanych aplikacji (np. T4T NFC Reader).

Test będzie przeprowadzany na przystankach wyposażonych w wiaty z gablotami na obszarze Naramowic, Winograd, w centrum miasta, a także na przystankach tramwajowych na odcinkach, gdzie obecnie nie ma tablic TIP (rejon ronda Śródka, ronda Rataje i Dolnego Tarasu Rataj).

ZTM

Załączniki