Poznań Perłą Samorządu!

W prestiżowym ogólnopolskim rankingu "Perły samorządu" Poznań zajął pierwsze miejsce. Został też aż dwa razy wyróżniony jako Lider Dobrych Praktyk. Kapituła konkursu doceniła politykę senioralną i pakiet Viva Senior oraz jedyną w kraju trójwymiarową mapę miasta. W imieniu Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta, nagrodę odebrał Bartosz Guss, jego zastępca.

Poznań okazał się najlepszy w swojej kategorii. Drugie miejsce zajął Gdańsk, a trzecie - Łódź
Poznań okazał się najlepszy w swojej kategorii. Drugie miejsce zajął Gdańsk, a trzecie - Łódź

Gala wręczenia wyróżnień w rankingu "Perły samorządu" odbyła się w czwartkowy wieczór (23 maja) w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Ranking stworzyli członkowie redakcji Dziennika Gazeta Prawna oraz eksperci Deloitte Consulting.

Nagrody przyznano w czterech kategoriach: gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska, gmina miejska licząca mniej niż 100 tys. mieszkańców oraz gmina miejska licząca ponad 100 tys. mieszkańców. Brano pod uwagę sprawne zarządzanie gminą - analizowano jej finanse, przestrzeń i infrastrukturę,gospodarkę, oświatę i wychowanie, zdrowie, politykę senioralną, transport publiczny, smart city oraz środowisko i gospodarkę odpadami. Poznań okazał się najlepszy w swojej kategorii (gmin powyżej 100 tys. mieszkańców). Drugie miejsce zajął Gdańsk, a trzecie - Łódź.

- To wyróżnienie jest kolejnym dowodem na to, że Poznań zmienia się na lepsze i zmierza w dobrym kierunku - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Jestem dumny z tego, że w wielu obszarach Poznań wyznacza trendy i inspiruje do działania inne miasta. Chcemy, by Poznań był miastem przyjaznym do życia dla wszystkich mieszkańców. Ta nagroda to dla mnie ogromna motywacja do dalszej pracy.

Kapituła konkursu szukała też lidera w dziedzinie: gospodarki, oświaty i wychowania, polityki senioralnej oraz w dziedzinie środowiska i gospodarki odpadami. Poznań zdobył aż dwa tytuły lidera. Jury doceniło nowatorską politykę senioralną i trójwymiarową mapę Poznania - pionierski w skali kraju projekt, dzięki któremu można łatwiej planować zmiany i sprawniej zarządzać miastem.