Wybory do PE - sprawdź, gdzie zagłosować

Każdy może sam sprawdzić, czy i gdzie może zagłosować w Poznaniu podczas najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Urząd miasta uruchomił specjalną usługę, która pozwoli dowiedzieć się tego w kilka minut, bez wychodzenia z domu.

Wystarczy wprowadzić swój nr PESEL do elektronicznego formularza, by dowiedzieć się, czy można głosować w Poznaniu
Wystarczy wprowadzić swój nr PESEL do elektronicznego formularza, by dowiedzieć się, czy można głosować w Poznaniu

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Każdy, kto chciałby oddać swój głos w Poznaniu, ale nie wie, czy ma do tego prawo - może to sprawdzić na stronie urzędu miasta: https://www.um.poznan.pl/mim/czymogeglosowac/

Wystarczy wprowadzić swój nr PESEL do elektronicznego formularza, by dowiedzieć się, czy można głosować w Poznaniu. Jeśli tak - system od razu podpowie, do jakiej komisji wyborczej trzeba się zgłosić w dniu wyborów i poda jej adres.

To opcja szczególnie przydatna dla osób, które dopisywały się do rejestru wyborców przed wyborami samorządowymi i nie są pewni, czy przed tymi też muszą się dopisać.

Dla tych, którzy wiedzą, że mogą głosować w Poznaniu, ale nie są pewni, do jakiej komisji zgłosić się w dniu wyborów, również przygotowano ułatwienie. Wystarczy wejść na stronę: http://www.poznan.pl/mim/gdzieglosowac/, by znaleźć tam trzy - szczegółowo opisane - sposoby na to, jak znaleźć swój lokal wyborczy i informacje o obwodzie oraz okręgu.

Pierwszy z nich wykorzystuje cyfrowy plan miasta. Trzeba na nim znaleźć swój adres, a wśród przypisanych do niego informacji będzie też odnośnik informujący o lokalizacji komisji. Znaleźć tam można też informację o tym, czy lokal jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Sposób drugi wymaga wybrania z cyfrowego planu miasta mapy tematycznej "wybory". Trzeci sposób to telefon do Biura Poznań Kontakt (nr tel.: 61 646 33 44) - jego pracownicy udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania.

Pełen tekst artykułu