12. PKO Poznań Półmaraton - ważne informacje

Już od piątku Międzynarodowe Targi Poznańskie zamienią się w sportowe miasteczko, goszcząc na swoich terenach biegaczy - uczestników 12. PKO Poznań Półmaratonu, a także wystawców i zwiedzających targi Poznań Sport Expo. Będzie to weekend pełen sportowych emocji i atrakcji, ale także wzmożonego ruchu w centrum miasta i ważnych zmian w komunikacji miejskiej. Start 12. PKO Poznań Półmaratonu już w najbliższą niedzielę. Na liście startowej znajduje się już ponad 11 tysięcy biegaczy. Limit uczestników wynosi 12 tysięcy osób. Od piątku wszyscy zawodnicy będą mogli poczuć przedsmak sportowej atmosfery odbierając swoje pakiety startowe. Biuro Zawodów umiejscowione w hali nr 3 będzie dla nich dostępne w piątek i sobotę od godziny 10.00 do godziny 20.00. Uczestnicy mogą odbierać pakiety startowe osobiście lub za pośrednictwem innych osób, na podstawie wydrukowanej karty startowej, która dostępna jest do pobrania na indywidualnym koncie biegacza.

12. PKO Poznań Półmaraton
12. PKO Poznań Półmaraton

Fale biegaczy

Start 12. PKO Poznań Półmaratonu zaplanowany jest na godzinę 10.00. Zawodnicy wystartują ze swoich preferencyjnych stref startowych, oznaczonych odpowiednimi kolorami. Start odbywać się będzie falowo z odstępem czasu od 3 do 5 minut, by uniknąć nadmiernego tłoku. Półmaraton tradycyjnie wystartuje z ulicy Grunwaldzkiej tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i pobiegnie dokładnie tą samą trasą, co w zeszłym roku. Meta podobnie jak maraton usytuowana będzie, na terenie MTP na Placu Św. Marka.

Trasa prowadzić będzie ul. Grunwaldzką z "nawrotką" na wysokości ul. Cmentarnej. Następnie przebiegać będzie przez Górczyn i Grunwaldu do ul. Hetmańskiej. Dalsza część trasy to dobrze znane odcinki na Dolnej Wildzie, Drodze Dębińskiej, Garbarach, ul. Solnej oraz ul. Niepodległości i rondo Kaponiera. Ostatni odcinek prowadzi przez ul. Roosevelta i ul. Bukowską mijając po prawej stronie Hotel Sheraton aż do Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Utrudnienia w ruchu

W dniu półmaratonu - 14 kwietnia - trasa biegu zostanie zamknięta dla samochodów w godzinach od 9:00 do ok. 14:00. Dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 6:00. Nad zabezpieczeniem imprezy czuwać będzie ponad 500 osób. Trasę maratonu będzie można przeciąć jedynie w specjalnie wyznaczonych miejscach, tzw. śluzach, których będzie 28. Samochody oraz pojazdy komunikacji miejskiej będą mogły ją przekroczyć wyłącznie wtedy, kiedy w pobliżu śluzy nie będzie znajdował się żaden biegacz. Ruchem sterować będzie policja lub pracownicy MPK. Całkowite otwarcie śluz nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika półmaratonu.

Zmieni się również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych. Od pierwszych kursów do startu - ze względu na zamknięcie dla ruchu części ulicy Grunwaldzkiej - zmienione zostaną trasy tramwajów linii nr 6, 13, 15 (objazd przez ulice Głogowską, Hetmańską, Reymonta). Na około 30 minut przed rozpoczęciem biegu: wprowadzone zostaną zmiany tras linii tramwajowych nr 2, 5, 7, 8, 9, 10 i 14. Uruchomione zostaną dwie dodatkowe linie tramwajowe (wahadłowe) nr 32 i 33. Trasy linii nr 1, 4, 11, 12, 16, 17, 18 nie ulegną zmianie, lecz w miejscach przecinania się ich z trasą półmaratonu mogą nastąpić chwilowe wstrzymania ruchu.

Zmienionymi trasami kursować będą autobusy linii nr 145, 148, 150, 151, 159, 160, 163, 164, 168, 169, 171, 174, 176, 177, 179, 182, 190, 191, 193, 603, 905. Więcej szczegółów na stronie ZTM

Wszelkie informacje dotyczące poruszania się po mieście w dniu półmaratonu można uzyskać telefonicznie od piątku do niedzieli (12-14 kwietnia) pod numerem telefonu: 502 622 438. Dyżurujący koordynator poinformuje, które ulice są zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Podpowie też, które linie tramwajowe i autobusowe zmieniły swój kurs i którędy pojadą tymczasowe linie. Pytanie co do organizacji ruchu można również zadać przez maila - utrudnieniawruchu@halfmarathon.poznan.pl Przed ewentualnym wyjazdem w okolice trasy biegu, zachęcamy do zapoznania się z informacjami o ruchu dostępnymi w aplikacjach Waze lub Yanosik, których przedstawiciele będą współpracować z organizatorami biegu. Informacja o korkach będzie dostępna także w popularnych aplikacjach, takich jak Google Maps.