Anty-doping w sporcie

Doping, to jeden z największych problemów we współczesnym sporcie. Agencje antydopingowe na całym świecie mają pełne ręce roboty. Poza walką ze świadomym dopingiem, który odbija się wielkim echem w mediach, rośnie liczba codziennych przypadków nieświadomego spożycia zakazanych substancji. Dzieje się tak dlatego, że ich powszechność w ogólnodostępnych środkach przeciwbólowych, czy odżywkach przeznaczonych dla sportowców jest tak duża, że często nie zdajemy sobie sprawy
z ich spożycia.

Doping młodych sportowców
Doping młodych sportowców

O tym jak dużym zainteresowaniem cieszy się temat anty-dopingu w sporcie można było się przekonać już podczas pierwszego spotkania inaugurującego 9-tą edycję Sportowej Akademii Veolia, w którym wzięli udział rodzice i trenerzy obecnej Kadry.

9-ta edycja Sportowej Akademii Veolia wystartowała w grudniu 2017 roku w nowej odsłonie. W odświeżonej formule pojawiły się m.in. szkolenia w formie online, które mają ułatwić sportowcom pogodzenie zajęć z częstymi treningami oraz wyjazdami na zawody czy zgrupowania. W tym roku, w ramach Otwartych Drzwi SAV, szansę na uczestnictwo w wybranych webinariach, m.in. tych dotyczących dopingu, dostaną też sportowcy z regionów nie objętych programem, rodzice i trenerzy.

Miasto Poznań, wieloletni partner Sportowej Akademii Veolia zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w bezpłatnym cyklu szkoleń online zatytułowanych "Doping młodych sportowców - do's and dont's", czyli co wolno a czego należy unikać.

Pierwsze webinaria poprowadzi Michał Rynkowski - Dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) i członek iNADO (Insytut Narodowych Agencji Antydopingowych).

Na moduł warsztatowy składać się będą 3 spotkania (każde po 45 min.) o następujących zagadnieniach:

- godz. 19:00 - w dn. 24.05 - 1. zajęcia - System antydopingowy - czyli wszystko o tym czym jest doping, jakie są procedury, odpowiedzialność zawodnika, trenera, jak funkcjonuje system kontroli i in. merytoryczne podstawy;
- godz. 19:00 - w dn. 30.05 - 2. zajęcia - Wszystko o odżywkach - praktyczna wiedza - co powinni wiedzieć młodzi sportowcy ich rodzice i trenerzy;
- godz. 19:00 - w dn. 06.06 - 3. zajęcia - Kontrola antydopingowa - jak wygląda przebieg kontroli, jakie są prawa i obowiązki sportowca w trakcie kontroli i in. praktyczne zagadnienia związane z kontrolą.