Bieg Niepodległości - 11 listopada

Z uwagi na przypadające w niedzielę - 11 listopada - Święto Niepodległości, zaplanowano w Poznaniu szereg uroczystości i imprez, które wiążą się z czasowymi zmianami w organizacji ruchu - głównie na Starym Mieście i Winogradach. W związku z tym zachęcamy do korzystania z komunikacji zbiorowej, a kierowcom sugerujemy omijanie w niedzielę w godzinach południowych centrum miasta ulicami drugiej ramy komunikacyjnej (Serbska - Al. Solidarności - Witosa - Niestachowska - Żeromskiego - Przybyszewskiego - Reymonta - Hetmańska - Zamenhofa - Jana Pawła II - Hlonda).

.
Bieg Niepodległości, fot. T. Szwajkowski

Jedną z imprez będzie Bieg Niepodległości. Na starcie biegu stanie prawdopodobnie około 25 tysięcy osób. Bieg odbędzie się na jednej pętli o długości 10 km. Biegacze wystartują o godz. 11:11. Strefę startu wyznaczono na południowej jezdni ul. Solnej (od Al. Marcinkowskiego do al. Niepodległości). Trasa przebiegać będzie ulicami: al. Niepodległości, Przepadek, Pułaskiego, al. Armii Poznań, Księcia Mieszka I, Al. Solidarności, Murawa, Winogrady, Za Cytadelą, al. Armii Poznań, Północną, Księcia Józefa i al. Niepodległości. Strefę mety wyznaczono na wschodniej jezdni al. Niepodległości (od ul. św. Barbary do ul. Solnej) i północnej jezdni ul. Solnej (od al. Niepodległości do ul. Hejmowskiego).

Organizatorzy przewidują limit czasu - 90 minut. Utrudnienia w związku z biegiem rozpoczną się jednak już kilka godzin przed startem i potrwają także kilka godzin po dotarciu ostatniego zawodnika na metę.

Czasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona od soboty 10 listopada od godz. 18:00 do niedzieli 11 listopada do godz. 16:00. W tym czasie w rejonie startu i mety biegu ograniczona będzie możliwość parkowania. Kierowcy muszą zwracać uwagę na oznakowanie i wcześniej usunąć swoje pojazdy z następujących miejsc objętych zakazem:

- al. Niepodległości (od ul. Solnej do ul. Ks. Józefa);

- ul. Solna (w obu kierunkach od Al. Marcinkowskiego do al. Niepodległości);

- ul. św. Barbary;

- ul. J. Kulasa.

Ul. Solna na odcinku od al. Niepodległości do Al. Marcinkowskiego będzie zamknięta dla ruchu pojazdów w obu kierunkach od soboty 10 listopada od godz. 23:30 do niedzieli 11 listopada do godz. 16:00. Na czas biegu - w niedzielę od 10:30 do 13:30 - zamknięte dla ruchu będą ulice na jego trasie oraz wyłączone będą sygnalizacje świetlne.

Z uwagi na znaczną liczbę biegaczy nie przewiduje się przepuszczania pojazdów przez "śluzy" w poprzek trasy biegu. Objazdy wyłączonych ulic wyznaczono ulicami sąsiednimi. Na wniosek policji w rejonie biegu wprowadzane mogą być dodatkowe zmiany w organizacji ruchu.

Również od godz. 23:30 10 listopada wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji publicznej. Te związane z biegiem potrwać mogą do ok. 18:00, 11 listopada. Autobusy 51, 60, 63, 68, 69, 71, 905 będą jeździć objazdami. W dniu biegu trasy zmienią, lub zostaną skrócone, również autobusy przejeżdżające przez Winogrady - 51, 67, 69, 71, 74, 82, 90, 905 i 911.

Od godz. 11:00 w dniu biegu inaczej pojadą również tramwaje linii 4 i 10 (trasą PST do os. Sobieskiego). Na swoje stałe trasy wrócą po przebiegnięciu ostatnich zawodników, natomiast ul. Szelągowska zostanie otwarta dla ruchu najpóźniej ok godz. 14. Wówczas wrócą na nią autobusy linii 51, 74 i 90.

Szczegółowe informacje o zmianach w komunikacji publicznej w dniu 11 listopada  można znaleźć na stronie www.ztm.poznan.pl

Dodatkowe informacje związane z Biegiem Niepodległości można uzyskać pod numerem infolinii Organizatora: 503486084. Można tam uzyskać m.in. informacje o sugerowanych i zalecanych parkingach poza ścisłym centrum. Organizatorzy, w porozumienia z centrami handlowymi, które tego dnia będą nieczynne, zapewnili ponad 9 tysięcy miejsc parkingowych w różnych częściach Poznania. Dzięki współpracy z firmą Yanosik aktualny stan na poznańskich drogach związany z biegiem będzie można śledzić za pośrednictwem tej aplikacji.

Załączniki