Drugie miejsce poznańskich waterpolistów w międzynarodowym turnieju

KS Waterpolo Poznań zajęło drugie miejsce w turnieju Malta Waterpolo Cup 2017 rozegranym w miniony weekend w Poznaniu.

Już po raz czwarty poznańscy kibice mogli doświadczyć piłki wodnej w międzynarodowym wydaniu podczas organizowanego co roku turnieju Malta Waterpolo Cup. W turnieju w którym wzięły udział cztery drużyny zwyciężyła ekipa ESA Żylina ze Słowacji, pokonując poznaniaków po zaciętym finale i rzutach karnych.

Kibice zgromadzeni w niedzielne południe na Termach Maltańskich w Poznaniu nie mogli sobie wymarzyć bardziej emocjonującej końcówki turnieju.

zawodnicy w wodzie podczas akcji na bramkę
Malta Waterpolo Cup 2017

. Do tego spotkania obie drużyny przystępowały z 6 punktami na koncie i wiadomo było, że zwycięzca tego meczu będzie również triumfatorem całego turnieju. Mimo towarzyskiego charakteru Malta Cup, spotkanie od początku było bardzo zacięte. Początkowe dwubramkowe prowadzenie poznaniaków zostało zniwelowane przez gości jeszcze przed końcem pierwszej kwarty, która zakończyła się wynikiem 3:2 dla Żyliny. Przez następne dwie kwarty zawodnicy Waterpolo Poznań utrzymywali dwu lub trzybramkowe prowadzenie i wydawać się mogło, że zwycięstwo w turnieju przypadnie gospodarzom. Czwarta kwarta to jednak pokaz skuteczności zawodników ze Słowacji i końcówka, której nadawałaby się na scenariusz filmu. Na niecałe trzy minuty przed końcem spotkania drużyna ESA odrobiła stratę do poznaniaków i  na tablicy wyników pojawił się remis 10-10. Kolejne akcje to popisy bramkarzy, którzy ratowali swoje ekipy przed stratą gola, aż w końcu w ostatniej akcji meczu po kontrze gości w sytuacji sam na sam z bramkarzem do faulu równo z końcową syreną zmuszony był poznański obrońca. Sędzia podyktował rzut karny, a na 5 metrze ustawił się zawodnik Żyliny. Młody Słowak nie wytrzymał jednak presji i nie wykorzystał okazji, co oznaczało, że o zwycięstwie zadecyduje właśnie konkurs rzutów karnych. W nim lepsi okazali się piłkarze wodni naszych południowych sąsiadów i to oni ostatecznie stanęli w tym roku na najwyższym stopniu podium, wpisującego się już na stałe w kalendarz imprez sportowych Poznania, turnieju Malta Waterpolo Cup.

Nagrody dla zwycięzców wręczyli Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania Pani Ewa Bąk, oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki - Mariusz Kubiak.

W sobotę odbył się również drugi już turniej Junior Malta Waterpolo Cup, w którym zmierzyły się drużyny do lat 15. W zawodach wzięły udział zespoły z Poznania, Gorzowa oraz Łodzi. Również tutaj nie brakowało emocji, a młodzi zawodnicy występujący w basenie walecznością nie ustępowali swoim starszym kolegom. Ostatecznie w finale spotkały się dwie drużyny z Gorzowa Wielkopolskiego - Alfa Gorzów oraz GKPW 59. W derbach województwa lubuskiego lepsza okazała się drużyna GKPW 59, odnosząc jednobramkowe zwycięstwo. Trzecie miejsce wywalczyli piłkarze wodni z KS Waterpolo Poznań, pokonując w meczu o brąz waterpolistów Neptuna Łódź.

Wyniki spotkań Malta Waterpolo Cup 2017:

Waterpolo Team Wielkopolska - ESA Żylina       6:21 (0:3, 1:8, 2:4, 3:6)

KS Waterpolo Poznań - Alfa Gorzów     17:7 (4:0, 6:2, 3:2, 4:3)

Alfa Gorzów - ESA Żylina             3:17 (3:3, 0:6, 0:2, 0:6) 

KS Waterpolo Poznań - Waterpolo Team Wielkopolska 15:13 (2:1, 4:3, 6:4, 3:5)              

Alfa Gorzów - Waterpolo Team Wielkopolska   14:4 (3:1, 4:0, 4:1, 3:2)

KS Waterpolo Poznań - ESA Żylina          12:13 (2:3, 5:1, 2:3, 1:3, rz.k. 2:3)