Enea Junior Poznań Triathlon

Nadchodzący weekend w stolicy Wielkopolski będzie świętem triathlonu. Już dzisiaj swoją okazję do spróbowania sił mieli najmłodsi - w zawodach Enea Junior Poznań Triathlon. W zmaganiach najmłodszych wystartowało ponad 400 uczestników.

Enea Junior Poznań Triathlon 2019
Enea Junior Poznań Triathlon 2019

Do najważniejszych zadań samorządu w zakresie wspierania sportu jest propagowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Impreza Enea Junior Poznań Triathlon, której współorganizatorem jest Wydział Sportu UMP oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji idealnie wpisuje się w realizację tego zagadnienia.

Poznańska odsłona triathlonu dla najmłodszych to największa w tej części Europy impreza tego typu. Areną zmagań była pływalnia letnia "Chwiałka" oraz pobliski Park Jana Pawła II. Zawody zostały przygotowane z myślą o jak komforcie dzieci, ale równocześnie całe miasteczko prezentowało się podobnie do tego z rywalizacji dorosłych. Swój sprzęt młodzi zawodnicy zostawiali w normalnych strefach zmian, a rywalizację kończyli w strefie finiszera. Nie zabrakło również wielu atrakcji dla wszystkich oczekujących na swój start, bądź tych którzy rywalizację zakończyli, bowiem organizatorzy przygotowali szereg animacji czasu wolnego.

W zawodach starty odbywały się na różnych dystansach pływackich, rowerowych i biegowych. Rywalizacji najmłodszych towarzyszyła pomoc rodziców. Mali triathloniści, w ramach pływackiej części, brodzili w fontannie, ściagali się na rowerach biegowych, by na koniec wbiec ile sił na ostatnią prostą i zakończyć swój start. Łącznie rywalizacja toczyła się w sześciu różnych kategoriach, a w dwóch najstarszych zawodnicy mieli do pokonania 100 metrów pływania, 1500 metrów trasy rowerowej oraz 400 metrów biegu. To właśnie najstarsi spośród startujących, po pokonaniu dystansu pływackiego, wsiadając na rowery opuszczali teren basenu letniego, by rywalizować w wyścigu rowerowym, w położonym obok parku Jana Pawła II. Zwycięzcy odebrali atrakcyjne nagrody podczas ceremonii, które odbywały się po zakończeniu rywalizacji w każej z kategorii.

Była to już trzecia edycja zawodów triathlonowych dla najmłodszych.