"Na ostatnich 500 metrach oddałyśmy z siebie wszystko co miałyśmy". Polki wygrywają Puchar Świata. Poznaniak z brązowym medalem.

Piękna słoneczna pogoda i gorąca atmosfera towarzyszyła wczoraj wszystkim sympatykom wioślarstwa skupionym na poznańskim Torze Regatowym Malta w Poznaniu. Atmosferę jeszcze bardziej podgrzała nasza wspaniała dwójka podwójna kobiet, w składzie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj. Po wspaniałym wyścigu biało-czerwona osada wygrała w pięknym stylu finał A, uzyskując czas 6.47,75 wyprzedzając o ponad 3 sekundy osadę Nowej Zelandii (6.50,61) i ponad 4 sekundy reprezentantki Francji (6.51,94).

uśmiechnięte zawodniczki z medalami na podium - grafika artykułu
III Puchar Świata w Wioślarstwie

Polki po 500 metrach zajmowały drugą pozycję tuż za Australijkami (ostatecznie 6 miejsce). Później jednak niczym lokomotywa z wiersza Tuwima rozpędzały się coraz bardziej by na półmetku prowadzić o ponad sekundę nad resztą stawki. Ostatnie 500 metrów to już prawdziwy popis naszych zeszłorocznych Mistrzyń Europy, które pewnie dopłynęły na pierwszym miejscu do mety dzięki czemu już na lądzie mogły założyć żółte koszulki liderek Pucharu Świata. "Na ostatnich 500 metrach oddałyśmy z siebie wszystko co miałyśmy" - powiedziała na brzegu zmęczona ale bardzo szczęśliwa Natalia Madaj.

Wyścig ten potwierdził bardzo dobrą dyspozycję polskiej osady, która ostatnio z powodu kontuzji Magdaleny Fularczyk miała nieco utrudnione możliwości treningowe. Jednak ciężko przepracowany okres przygotowawczy, waleczny temperament zawodniczek stawia nasze rodaczki w pierwszych szeregach do zdobycia medalu na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Po brązowy medal popłynęła czwórka podwójna w składzie Wiktor Chabel (Posnania Poznań), Mateusz Biskup, Dariusz Radosz i Mirosław Ziętarski. Podopieczni trenera Aleksandra Wojciechowskiego uzyskując czas 5.40,79. dali się wyprzedzić drugim na mecie Niemcom (5.39,58) oraz zwycięzcom - osadzie Australii (5.37,20).

Czwarte miejsce zajęła czwórka podwójna kobiet - Monika Ciaciuch, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska i Agnieszka Kobus (6.16,06). Zwyciężyły Niemki (6.14,08) przed Australią 6.14,40 oraz Holandią 6.15,31.

Tuż za podium na czwartej pozycji uplasowała się również - męska ósemka w składzie Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński, Robert Fuchs, Mikołaj Burda, Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, Krystian Aranowski i Daniel Trojanowski (5,32.37). Na pierwszej pozycji wyścig ukończyli reprezentanci Niemiec (5,22.60), drugie miejsce dla Wielkiej Brytanii (5,23.20) a brązowy medal zawisł na szyjach reprezentantów Nowej Zelandii (5,29.73)

Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet Weronika Deresz i Joanna Dorociak zajęła piąte miejsce 6.55,85. Wygrała Holandia 6.47,69 przed Danią 6.49,10 oraz Nową Zelandią 6.50,65A oto zwycięzcy pozostałych finałów:

W2- - Helen Glover/ Heather Stanning (Wielka Brytania)

M2- - Eric Murray/ Hamish Bond (Nowa Zelandia)