Obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego przy okazji 12. PKO Poznań Półmaratonu

Do 12. PKO Poznań Półmaratonu pozostało już mniej niż 100 dni, a to oznacza, że trzeba wziąć się ostro za przygotowania, by 14 kwietnia w pełni formy pokonać dystans 21,097 km. W tym roku oprócz 100-lecia PKO Banku Polskiego, Sponsora Tytularnego Imprezy obchodzimy również 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. O jubileuszowych planach, obchodach i aktywnościach w poznańskim półmaratonie na dzisiejszej konferencji prasowej opowiedzieli: Jędrzej Solarski - Z-ca Prezydenta Miasta Poznania,  Ewa Bąk - Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, prorektorzy poznańskich uczelni oraz Łukasz Miadziołko - Dyrektor Półmaratonu.

fot. PKO Poznań Półmaraton - grafika artykułu
fot. PKO Poznań Półmaraton

Jędrzej Solarski - Z-ca Prezydenta Miasta Poznania z radością przywitał w gronie współorganizatorów poznańskie uczelnie i podkreślił, że wzajemna współpraca niewątpliwe dodaje nową cegiełkę w organizacji poznańskiego biegu. Dyrektor Półmaratonu - Łukasz Miadziołko ogłosił że: "w ślad za flagową Imprezą POSiR (PKO Poznań Maratonem), w tym roku organizatorzy aplikować będą o odznaczenie IAAF, certyfikat Bronze Label, którego przyznanie jest potwierdzeniem wysokiej jakości i organizacji."

O idei biegu i świętowaniu poprzez udział w wydarzeniu sportowym opowiedział Prof. dr hab. Jan Celichowski, Prorektor ds. nauki Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu: Chcemy, żeby na starcie towarzyszyła biegowi grupa rekonstrukcyjna Powstańców Wielkopolskich przypominająca tak ważne dla naszego regionu wydarzenie. Każdy uczestnik biegu otrzyma krótka ulotkę o tym, czym był Uniwersytet Poznański, jak został podzielony na cztery uczelnie w latach 50. Na trasie biegu w równych odległościach będzie stało 100 studentów z datami kolejnych 100 lat historii, wyznaczając najważniejsze okresy i wydarzenia historyczne. Uczestnicy biegu będą mogli wystartować w ramach kilku kategorii męskich i żeńskich: student i doktorant, pracownik, absolwent lub przyjaciel UP. Dla trzech zwycięzców w każdej kategorii przewidziane są nagrody finansowe rektorów czterech uczelni. Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas Gali Sportu, którą planujemy na 8 maja 2019 r. - dzień po głównych uroczystościach."

Do 12. PKO Poznań Półmaratonu można się już zapisywać. Obecnie na liście startowej jest już blisko 3 000 zawodników. Do 28 lutego opłata startowa wynosi 90 zł. Po tym terminie ulegnie ona zwiększeniu.

Na  konferencji przedstawiono również trasę tegorocznego biegu, która w stosunku do lat ubiegłych nie uległa zmianie. 12. PKO Poznań Półmaraton tradycyjnie wystartuje z ulicy Grunwaldzkiej tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i pobiegnie szlakami dokładnie tymi samymi co w zeszłym roku. Powiedzie biegaczy w stronę Grunwaldu niemalże pięciokilometrową prostą aż do "zawrotki" na wysokości ul. Cmentarnej, gdzie będzie czekał na biegaczy pierwszy punkt odżywczy. Już tutaj zawodnicy będą mieli okazję do nabrania równego stałego tempa bez zakrętów i podbiegów. Następnie trasa pomknie przez tereny Górczyna oraz Grunwaldu dobiegając do Hetmańskiej, gdzie po pokonaniu niemal 3 km uczestnicy doczekają się zbiegu przy wiadukcie zamiast podbiegu, który swego czasu wielu biegaczom dawał w kość. Dalsza część trasy to dobrze znane odcinki na Dolnej Wildzie, Drodze Dębińskiej, Garbarach, ul. Solnej oraz obfitująca dwoma podbiegami na ul. Niepodległości oraz tuż przed rondem Kaponiera.

Ostatni odcinek prowadzi przez ul. Roosevelta, ul. Bukowską mijając po prawej stronie Hotel Sheraton aż do Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie linia mety usytuowana jest na Placu Marka. Trasa zdecydowanie sprzyja biciu rekordów i poprawieniu wyników sprzed roku, zatem mamy nadzieję na wiele radosnych chwil na mecie tegorocznego półmaratonu.

Start Półmaratonu: 14 kwietnia 2019 o godz. 10.00.