Obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego w ramach Półmaratonu

Ponad 11 tysięcy zawodników już w tę niedzielę, 14 kwietnia br., przebiegnie przez symboliczną oś czasu najważniejszych wydarzeń związanych ze środowiskiem akademickim w Poznaniu w ramach Półmaratonu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, który jest częścią 12. PKO Poznań Półmaratonu. Start o godz. 10 z Międzynarodowych Targów Poznańskich.

100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego - grafika artykułu
100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

Półmaraton 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego to bieg z historią akademickiego Poznania w tle. Biegacze, pokonując trasę, będą przemieszczać się po symbolicznej osi czasu. Można wziąć w nim udział, zapisując się do jednej z czterech kategorii - "Student/Doktorant", "Pracownik" oraz "Absolwent" jednej z czterech uczelni-jubilatów (UAM, UMP, UPP, AWF) oraz "Przyjaciel Uniwersytetu". Ostatnia kategoria jest otwarta dla wszystkich uczestników 12. PKO Poznań Półmaratonu.

Na starcie zawodnikom towarzyszyć będzie prof. Heliodor Święcicki oraz Rektorzy czterech poznańskich uczelni w togach (UAM, UMP, UPP, AWF). Sygnałem do startu będzie wystrzał z armaty.

Niespełna 200 metrów dalej będzie można spotkać powstańców wielkopolskich.  Za rondem Jana Nowaka Jeziorańskiego, przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej z Cześnikowską, czekać będzie trzech studentów Wydziału Matematyki, którzy wcielą się w postaci kryptologów, którzy złamali kod Enigmy.

Przy grupach rekonstruujących czasy okupacji, na odcinku wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, w tle lecieć będą zakazane piosenki.

Między siódmym a trzynastym kilometrem trasy grupy rekonstrukcyjne przedstawią czasy PRL-u - wydarzenia związane z demonstracjami Poznańskiego Czerwca 1956 roku, demonstracje studentów z 1968 r., powstanie Solidarności oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów w 1980 r., a także żołnierzy ze stanu wojennego z grudnia 1981 roku i demonstrację antykomunistyczną oraz funkcjonariuszy ZOMO. Towarzyszyć im będzie także oprawa muzyczna,  -"Mury" Jacka Kaczmarskiego.

Na siedemnastym kilometrze trasy biegacze miną inscenizacje nawiązujące do Ruchu Lednica - tam z głośników lecieć będą pieśni lednickie. Kilometr dalej usłyszą hymn Unii Europejskiej - "Odę do radości".

Przed samą metą półmaratończycy będą mogli natomiast liczyć na gorący doping studentów wszystkich czterech uczelni.

Każdy uczestnik Półmaratonu 100-lecia UP może dołożyć swoją cegiełkę do uczczenia jubileuszu, utrwalając na zdjęciach lub filmikach historyczną oprawę Półmaratonu. Osoby, które swoimi pamiątkami będą dzieliły się w mediach społecznościowych, zachęcamy do oznaczenia ich hasztagami: #Półmaraton100-leciaUP, #100-lecieUP lub #PoznanPolmaraton. Pozwoli to na wspólne stworzenie elektronicznego album z historycznego biegu.

Organizatorami Półmaratonu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego są Międzyuczelniany Komitet Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego oraz Fundacja na rzecz Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu. Półmaraton 100-lecia UP finansowo wspierany jest przez Miasto Poznań.