Odsłonięcie tablicy pamięci gen. Alana Maćkowiaka

W sobotę 7 kwietnia nad jeziorem Malta w Poznaniu odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Alfonsa Wiktora Maćkowiaka, znanego też jako Alan Mack. Alfons Wiktor Maćkowiak był wybitnym żołnierzem, sportowcem oraz trenerem.

Ceremonia odsłonięcia tablicy pamięci Alana Maćkowiaka
Ceremonia odsłonięcia tablicy pamięci Alana Maćkowiaka

W uroczystej ceremonii odsłonięcia tablicy wzięli udział m.in.: członkowie rodziny (brat i siostra Alana), podopieczni z czasów trenerskich czy Szymon Ziółkowski - Prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Olimpijczyków. 

Alfons Wiktor Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 roku, a jego życiorys to gotowy materiał na film. Alan Mack był wszechstronnym sportowcem. Początkowo trenował gimnastykę w poznańskim Towarzystwie "Sokół". W czasch gimnazjalnym był bardzo dobrym hokeistą na trawie, a następnie trenował boks pod okiem Feliska Stamma. Swoje sportowe zdolności wykorzystał wiele razy, a szczególnie przydały mu się podczas II Wojny Światowej.

W czasach powojennych Alan Mack został wybitnym trenerem lekkoatletyki na uczelni Oxford, gdzie osiągał bardzo dobre wyniki szczególnie w rywalizacji z Uniwersytetem Cambridge.

Tablica jego pamięci została odsłonięta nad poznańską Maltą. Jest to miejsce symboliczne, ponieważ w 2003 r. właśnie tutaj podczas XI Światowych Igrzysk Polonijnych Alfons Maćkowiak składał przysięgę w imieniu sportowców.