Patrycja Wyciszkiewicz najlepszym sportowcem Wielkopolski

W piątkowy wieczór na 61. Enea Wielkim Balu Sportowca w hotelu Andersia w Poznaniu poznaliśmy laureatów Plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego" na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski w 2018 r.

. - grafika artykułu
61. Enea Wielki Bal Sportowca, zdj. Waldemar Wylegalski

Zwyciężczynią plebiscytu została  25-letnia lekkoatletka Patrycja Wyciszkiewicz - 75 387 punktów, która do tej pory dwukrotnie była w złotej dziesiątce (rok temu na szóstym miejscu). Zawodniczka AZS OŚ Poznań w minionym sezonie może się pochwalić m.in. tytułem mistrzyni Europy w sztafecie 4x400 m w sierpniu w Berlinie i tytułem wicemistrzyni świata w hali, również w sztafecie 4x400 m, w marcu w Birmingham. Pochodząca ze Śremu sprinterka od października jest doktorantką na Uniwersytecie Ekonomicznym i uczy studentów podstaw marketingu. Na bal przyjechała niemal prosto z obozu w Kenii, gdzie przygotowywała się do kolejnego sezonu.

Na drugim miejscu uplasowała się kajakarka KTW Kalisz Marta Walczykiewicz - 60 204 punktów. Wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w minionym sezonie była najlepsza w Europie podczas czerwcowych zawodów w Belgradzie i czwarta na świecie na regatach w portugalskim Montemor-o-Velho.

Na najniższym stopniu podium znalazł się żużlowiec mistrza Polski, Fogo Unii Leszno, Bartosz Smektała (54 980 punktów), który w minionym roku sięgnął nie tylko po złoto z "Bykami", ale również w rywalizacji o tytuł mistrza świata juniorów.

Tuż za podium, czwarte miejsce zajął Kacper Majchrzak (Warta Poznań) - 48 256 punktów, brązowy medalista ME w Glasgow w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. 26-letni pływak w minionych 12 miesiącach potwierdził też prymat wśród polskich kraulistów.

Szóste miejsce przypadło Joannie Fiodorow (AZS OŚ) - 41 921 punktów, która przywiozła z ME w Berlinie brązowy medal w rzucie młotem. Ósmą lokatę zajął utalentowany wioślarz KW 04 Poznań, Mateusz Świętek - 27 678 punktów, dziewiątą - również utalentowana kajakarka Enei Energetyka Poznań, Klaudia Cyrulewska - 20 539, a dziesiątą - srebrny medalista ME w żeglarstwie - Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) - 15 304 punktów.

Futbolowym królem Wielkopolski został z kolei  20-letni obrońca Lecha, Robert Gumny,  który jest też filarem defensywy młodzieżowej kadry do lat 21. Najlepszym trenerem kibice uznali już po raz drugi z rzędu Piotra Barona, opiekuna złotych "Byków" z Leszna.