PGE Vive Kielce z Pucharem Polski!

Ostatni raz fani piłki ręcznej w Poznaniu świadkami emocji na tym poziomie byli niemal 8 lat temu. Wtedy to Reprezentacja Polski, prowadzona przez Bogdana Wentę zwyciężyła w meczu eliminacyjnym Portugalię. Dziś w hali Arena komplet widzów obejrzał finał PGNiG Pucharu Polski mężczyzn, a wystąpiły w nim dwa bezsprzecznie najlepsze polskie zespoły. PGE Vive Kielce pokonało Orlen Wisłę Płock 26:25.

Finał PGNiG Pucharu Polski

Tegoroczna edycja była już 53. w historii. Jednak w takiej formule, czyli jednym meczu finałowym na neutralnym terenie, rozgrywki odbywają się od 2017 roku. W latach 2011 - 2017 o trofeum bezpośrednio walczyły drużyny z Kielc i Płocka. Za każdym razem lepsza okazywała się drużyna Vive Kielce. Dodatkowo Kielczanie wygrali w 2018 roku pokonując Azoty Puławy, a z rzędu triumf w Pucharze Polski zanotowali aż 10 razy.

Kielecki zespół przyjechał do Poznania na fali awansu do Final Four Ligi Mistrzów po wyeliminowaniu francuskiego PSG. Wisła Płock również nieźle zaprezentowała się w tym sezonie EHF Ligi Mistrzów meldując się w fazie pucharowej, gdzie uległa węgierskiemu Pick Segedyn. Od początku spotkania zawodnicy obu drużyn postawili na twardą i zdecydowaną walkę. Wynik długo oscylował wokół remisu. Dopiero pod koniec połowy zarysowała się mała przewaga drużyny z Płocka, dzięki czemu na przerwę to oni schodzili z prowadzeniem 11:9. Po przerwie Kielczanie zaatakowali by jak najszybciej odrobić straty. Skuteczne ataki spowodowały że w połowie druiej części gry PGE Vive Kielce objęło prowadzenie. Zespół z Płocka jednak szybko zareagował i na 10 minut do końca rywalizacji na tablicy widniał wynik 21:21. Mecz do końca trzymał w napięciu, ale to Kielczanie lepiej wytrzymali nerwową końcówkę obejmując prowadzenie 26:25 po rzucie karnym wykorzystanym na 10 sekund przed końcem meczu. Piłkarze Wisły Płock w ostatniej akcji wycofali bramkarza i spróbowali wyrównać, jednak akcja okazała się nieskuteczna.

PGE Vive Kielce odnotowało 11 zwycięstwo z rzędu w rozgrywkach Pucharu Polski, a w sumie w historii ma na swoim koncie aż 16 wygranych.

Po spotkaniu wyróżniono najlepszych zawodników obu drużyn. Zostali nimi: Michał Daszek (Orlen Wisła Płock) i Luka Cindric (PGE Vive Kielce). Okolicznościowe statuetki ufundowało Miasto Poznań, a z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza, Dyrektor Wydziału Sportu UMP Ewy Bąk oraz przedstawicieli ZPRP odebrali je najlepsi zawodnicy i trener zwycięzkiego zespołu.

Organizacja Finału PGNiG Pucharu Polski została dofinansowana ze środków Wydziału Sportu UMP.