Politechnika Poznańska i UAM Poznań na podium Akademickich Mistrzostw Polski w Szermierce

Po raz pierwszy w historii Akademickich Mistrzostw Polski, do klasyfikacji generalnej dyscyplin AMP, włączona została szermierka. Zawody w trzech broniach: szpadzie, szabli i we florecie - rozegrane zostały 11 maja 2019 roku w Hali Sportowej UAM przy ul. Zagajnikowej 9 w Poznaniu.

.
Akademickie Mistrzostwa Polski w Szermierce

Do walk na szermierczych planszach stanęło 126 zawodników i zawodniczek, reprezentujących 32 uczelnie. W ramach AMP w Szermierce rozegrane zostały turnieje w trzech broniach: florecie, szabli i w szpadzie. Tytuł Akademickiego Mistrza Polski w klasyfikacji drużynowej uczelni wywalczyła Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Tuż obok niej na podium stanęły reprezentacje: Politechniki Poznańskiej (2 m.) i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (3 m.).

Tytuł indywidualnego Mistrza Polski w Szermierce w poszczególnych broniach wywalczyli: floret: Katarzyna Matysiak (AWF Poznań), Michał Siess (Uniwersytet Gdański), szabla: Julia Dobińska (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), Piotr Kurzyna (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku), szpada: Kamila Pytka (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), Mateusz Antkiewicz (AWF Katowice).

Na podium, oprócz Katarzyny Matysiak z AWF Poznań, stanęło 5 studentek i studentów z poznańskich uczelni. Medal Akademickich Mistrzostw Polski w Szermierce wywalczyli również: Renata Tomczak (2 m. - floret, Politechnika Poznańska), Julia Chrzanowska (3 m. - floret, UAM Poznań), Adrian Wojtkowiak (3 m. - floret, Politechnika Poznańska), Bartosz Cegielski (3 m.- floret, AWF Poznań) oraz Agata Marciniak (3 m. - szpada, Politechnika Poznańska).

Głównymi organizatorami AMP w Szermierce byli: KU AZS UAM Poznań oraz Szkoła Wychowania Fizycznego i Sportu UAM Poznań. Impreza została dofinansowana ze środków  Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania.