Ponad 500 uczennic ćwiczyło z Mistrzyniami

Ponad pięćset dziewcząt z klas VII, gimnazjów i liceów ćwiczyło wraz z Otylią Jędrzejczak i zaproszonymi przez nią gwiazdami sportu kobiecego podczas akcji "Mistrzynie w szkołach" w Poznaniu. Nietypowa lekcja wychowania fizycznego odbyła się w olbrzymiej hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Projekt "Mistrzynie w szkołach" jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a organizacja poznańskiej edycji była możliwa dzięki wsparciu pani Ewy Bąk Dyrektor Wydziału Sportu UMP, która wzięła udział w tej wyjątkowej lekcji.

Mistrzynie w szkołach
Mistrzynie w szkołach

- Właśnie ta grupa wiekowa najczęściej opuszcza lekcje wychowania fizycznego. My im mówimy: dziewczyny, ta lekcja jest super, a my wam pokażemy alternatywę. Każda z nich dostaje taśmę HMS, na której może ćwiczyć. Mówimy do nich, żeby nie bały się przegrywać. Przeciwnie - żeby po porażkach wstawały i szły dalej - mówiła Otylia Jędrzejczak.

Do Poznania na zaproszenie mistrzyni olimpijskiej i mistrzyni świata w pływaniu przyjechały medalistki olimpijskie - pięcioboistka Oktawia Nowacka i wioślarka Julia Michalska - a także lekkoatletka Justyna Święty-Ersetic, pływaczka Alicja Tchórz oraz była bokserka i kick-bokserka Iwona Guzowska. Poznańska odsłona projektu "Mistrzynie w szkołach" była już trzecią w tym roku. Wcześniej wybitne sportsmenki spotkały się z uczennicami w Grębocinie koło Torunia i Sosnowcu.

Gwiazdy sportu nie ukrywają, że w dzieciństwie uwielbiały lekcje wychowania fizycznego. - Zawsze bardzo lubiłam wf, bo zawsze byłam ruchliwym dzieckiem. Wiem, że teraz dziewczyny, szczególnie z liceum, nie lubią chodzić na wf. Chcę im powiedzieć, że to nie tylko pot, ale i dużo dobrej zabawy - mówiła Justyna Święty-Ersetic, gwiazda lekkoatletycznej reprezentacji Polski.

- Otylia jest dla nas wzorem. Gdy tylko potrzebuje pomocy to stajemy i pomagamy. Chcemy zaszczepiać miłość do sportu, pokazywać, że to nie tylko sport wyczynowy, ale nauka życia. Chcemy zachęcać dziewczyny, by nie rezygnowały z lekcji wf - dodała pływaczka Alicja Tchórz, która przyjechała do Poznania na zaproszenie Otylii Jędrzejczak.

Po raz drugi w programie "Mistrzynie w szkołach" udział wzięła medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Oktawia Nowacka. - Niesamowicie podobają mi się te inicjatywy, bo to świetny sposób, by przekonać młodzież do aktywności fizycznej. Te akcje mają niesamowitą energię - uważa najlepsza polska pięcioboistka.

Kolejną z gwiazd w trakcie spotkania z poznańskimi uczennicami była Julia Michalska, medalistka olimpijska w wioślarstwie. - Poznań to moje miasto, tu się wychowałam i tu zaczęłam trenować wioślarstwo. Trzeba zachęcać dziewczyny w tym wieku do aktywności fizycznej. To jest bardzo ważne, to jest inwestycja w przyszłość, w ich zdrowie - mówiła.

W czasie kilkugodzinnego spotkania uczestniczki wraz z mistrzyniami sportu ćwiczyły pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego. Po zajęciach fizycznych uczennice spotkały się z Otylią Jędrzejczak i zaproszonymi przez nią sportsmenkami, a wcześniej otrzymały atrakcyjne pakiety ufundowane przez partnerów Fundacji Otylii Jędrzejczak, m.in. firmy Marwit i Henryk Kania.