Poznań sportową stolicą Polski!

13 marca w Centrum Olimpijskim PKOl odbyło się największe w Polsce Forum Sportu i Biznesu "Sportbiz". Podczas wieczornej Gali wyróżniono m.in. najlepszych w kategorii: obiekt sportowy, wizerunek sportowy, organizacja sportowa, impreza sportowa czy akcja promocyjna. W najbardziej prestiżowej kategorii Sportowe Miasto w Polsce do ścisłego finału dostały się Bydgoszcz, Gdynia i Poznań. 

.
sportbiz1

Kapituła złożona z przestawicieli świata naukowego zajmującego się zagadnieniami marketingu w sporcie, wybitnych przedstawicieli globalnych korporacji sportowych, a także polskich managerów przyznała tytuł najbardziej sportowego Miasta w Polsce, Poznaniowi. Podczas oceny wniosków aplikacyjnych członkowie kapituły brali pod uwagę działalność miast w aspektach takich jak:

- popularyzacja sportu w mieście (doceniając aktywność miasta w mediach społecznościowych #poznanwspiera oraz wortal sportowy poznan.pl/sport)

- przeprowadzone kampanie marketingowe (pozytywnie oceniając akcje marketingową Sport jest piękny, Trenuj z Olimpiczykiem czy Młodzieżowe Centra Sportu)

- współpraca ze sponsorami i sportowcami (doceniając program stypendialny Miasta Poznania oraz szeroki zakres promocyjnej współpracy z topowymi sportowcami, i liczne projekty inicjowane przez Miasto, a wspierane przez biznes)

- organizacja wydarzeń sportowych (z głównym naciskiem na wspieranie imprez wioślarskich, kajakowych, triathlonowych, biegowych, konnych i tenisowych)

- wpływ sportu na społeczeństwo (gdzie kapituła doceniła takie incjatywy jak Trener Osiedlowy i Senioralny, Naukę Pływania dla dzieci szkół podstawowych, system Mlodzieżowych Centrów Sportu oraz rozwój ogólnodostępnej infrastruktury sportowej aktywizującej spoleczeństwo)

W imieniu Miasta Poznania nagrodę odebrali Zastępca Prezydenta Jędrzej Solarski oraz Dyrektor Wydziału Sportu Ewa Bąk. Podczas wręczania statuetki DEMES organizatorzy Gali podkreślili, iż obecnie w Polsce to Poznań wyznacza standardy zarządzania, organizowania oraz wykorzystywania sportu do skutecznej aktywizacji i komunikacji z mieszkańcami.

Poznań od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce kraju w sporcie młodzieżowym. Miejski program Młodzieżowych Centrów Sportu przekłada się nie tylko na bardzo dobre wyniki w ministerialnym systemie współzawodnictwa, ale też na popularyzację sportu wśród najmłodszych. To w Poznaniu realizowany jest jeden z największych w Europie programów aktywizacji fizycznej dzieci i seniorów w postaci Trenera Osiedlowego i Senioralnego. Stolica Wielkopolski jest również gospodarzem międzynarodowych imprez sportowych o bardzo zróżnicowanym charakterze. Tor Regatowy Malta regularnie gości najlepszych wioślarzy i kajakarzy świata, w Jeziorze Maltańskim swoją rywalizację co roku rozpoczynają najlepsi triathloniści, a Hipodrom Wola i Międzynarodowe Targi Poznańskie poprzez renomowane zawody konne zapewniają rozrywki wszystkim fanom hipiki. Poznań jest również miastem przyjaznym dla środowisk biegowych. Zarówno poznański Półmaraton, jak i Maraton uznawane są za najlepsze tego typu biegi w kraju. Ponadto w 2018 roku w Poznaniu odbył się największy w historii Polski bieg uliczny na 10 km - Bieg Niepodległości. Poznań jest miastem sprzyjającym uprawianiu sportu w formie rekreacyjnej, jak i zawodowej. Liczne obiekty oraz prawie 500 wydarzeń każdego roku umożliwiają aktywne spędzanie czasu wszystkim chętnym, z kolei wykwalifikowana kadra trenerska klubów sportowych oraz system stypendialny pozwalają w pełni skupić się na treningu zawodowym sportowcom. Miasto Poznań w sposób szczególny dba o aspekty promocyjne prowadząc warsztaty z zakresu działań marketingowych oraz jest autorem akcji "Sport jest piękny", która ukazuje poznańskich sportowców w niestandardowych ujęciach.   

Poznań inwestuje w najmłodszych, pomaga zawodowcom i stawia na różnorodność. Poznań pokazuje, że sport jest piękny!