Poznaniak z medalem Mistrzostw Świata U23 w wioślarstwie

Mateusz Świętek (KW04 Poznań)  oraz Fabian Barański (WTW Włocławek) wywalczyli brązowy medal Mistrzostwa Świata U23. 

źródło: facebook 2018 World Rowing Under 23 Championships Poznan
źródło: facebook 2018 World Rowing Under 23 Championships Poznan

Polska dwójka podwójna na pierwszych 500 metrach była na 5 pozycji. Im bliżej mety tym bardziej zmniejszali różnice do czołówki wyścigu. W przeciągu zaledwie 1,5 sekundy na metę wpłynęły trzy osady i w tym właśnie Polacy. Mistrzami Świata zostali Grecy, a wicemistrzami Holendrzy. 

Do Poznania od połowy lipca zjeżdżali się zawodnicy z całego świata. Łącznie w Mistrzostwach Świata wystartowało około 900 zawodniczek i zawodników z 55 krajów.  Warto podkreślić, że prestiż  tej imprezy rośnie. W tegorocznej edycji wystartowało więcej zawodników niż w poprzednim roku w Bułgarii.  Bardzo prawdopodobne, że niektórzy z tych zawodników wystartują na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W reprezentacji Polski nie zabrakło poznaniaków. Trzech zawodników i jedna zawodniczka z klubu KW 04 Poznań rywalizowało w miniony weekend w stolicy Wielkopolski. Polskę reprezentowało 6 osad w tym dwie żeńskie i cztery męskie.

Mistrzostwa Świata to nie tylko sportowa rywalizacja. Dla wszystkich którzy przyszli nad Maltę zostały zaplanowane atrakcje, dzięki czemu mogliśmy spędzić  ciekawie cały dzień przy torze regatowym. Kibice na trybunach mogli wylosować  pamiątki i gadżety, a podczas  sobotnich i niedzielnych półfinałów oraz finałów został zapewniony poczęstunek dla kibiców.

,,Do naszego toru przekonało się już wielu wioślarzy z całego świata i mamy nadzieję, że wielu sportowców, których dziś gościmy na zawodach młodzieżowych wróci do nas przy okazji zawodów seniorskich. Po gruntownej modernizacji Tor Regatowy  Malta stał się bardzo cenionym ośrodkiem sportów wodnych, o czym najlepiej świadczy coroczne przyznawanie przez międzynarodowe federacje organizacji dużych imprez na światowym poziomie.''  - Powiedziała Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania.

Colleen Orsmond (dyrektor sportowy Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej FISA) zapytana dlaczego FISA zdecydowała się, by akurat to miasto stało się stolicą światowego młodzieżowego wioślarstwa odpowiedziała następująco: 

,,Najważniejsze jest to, że Poznań ma świetne  warunki do rozgrywania zawodów rangi mistrzowskiej. Jezioro Maltańskie jest świetnie położone - jest zarówno blisko centrum, co nie jest zbyt częste w innych miastach, w których odbywają się podobne imprezy, a co więcej jest świetnie skomunikowane z lotniskiem, co daje duży komfort ekipą, które tu przyjeżdżają. Jest tu niezbędna Infrastruktura do rozegrania mistrzostw najwyższej rangi."

Organizacja Młodzieżowych Mistrzostw Świata była możliwa m.in.: dzięki wsparciu ze środków miejskich. Już w 2019 roku w Poznaniu odbędzie się kolejna wielka impreza - Puchar Świata w wioślarstwie, na którą już dziś zapraszamy.