Siatkówka otwiera Lotto Plażę Wolności Poznań 2018

Turniej Gwiazd, Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski oraz zawody otwarte dla wszystkich rozpoczynają Lotto Plażę Wolności Poznań 2018. Pliński, Witczak, Kądzioła czy Saad to tylko niektóre siatkarskie znakomitości, których kibice będą podziwiać w stolicy Wielkopolski.

Lotto Plaża Wolności Poznań 2018
Lotto Plaża Wolności Poznań 2018

Turnieje otwarte dla wszystkich - 11 i 12 maja

Organizatorzy wsłuchali się w głos lokalnego środowiska siatkarskiego, które domagało się aktywniejszego niż kibicowanie, spędzania czasu na Lotto Plaży Wolności Poznań 2018. Dziesiąta edycja imprezy rozpocznie się od rozgrywek kobiet, do których każdy mógł się zgłosić.

Lotto Plaża Wolności Poznań 2018 rozpocznie się w piątek o godzinie 16:00. Kibice zobaczą wtedy rywalizację 24 par żeńskich. Faworytkami wydają się być wicemistrzynie Akademickich Mistrzostw Polski - Tracz/Ngamayama i triumfatorki turnieju Warta Cup 2017 -  Płaczek/Puławska. Do walki o najwyższe cele włączą się na pewno również Bogdanowicz i Cembrzyńska, reprezentantki pierwszoligowego Energetyka Poznań.

12 maja od godziny 9:00 na piasek wybiegną mężczyźni. O pierwsze miejsce walczyć będą z pewnością młodzieżowy Mistrz Europy - Sebastian Kaczmarek, który wystąpi w parze z Pawłem Lewandowskim. Pokrzyżować ich plany będą próbować Tkaczuk i Wierzbicki czy Chiniewicz i Korycki. Do Poznania przyjadą również halowy Mistrz Austrii - Paweł Stysiał oraz wicemistrz Anglii - Marcin Końpa. Rywalizacja zapowiada się niezwykle emocjonująco.

Turniej Gwiazd - 13 maja

W niedzielę do stolicy Wielkopolski przyjadą wybitni zawodnicy. W zawodach męskich kibice podziwiać będą: Mistrza Polski na piasku i na hali - Dominika Witczaka, halowego Mistrza Europy i Wicemistrza Świata Daniela Plińskiego oraz reprezentanta i Mistrza Ukrainy, a także Wicemistrza Polski i zdobywcę Pucharu Polski - Siergieja Kapelusa. Stawkę uzupełnią zawodnicy typowo plażowi. Mistrz Polski i wielokrotny reprezentant kraju - Michał Kądzioła, Mistrz Polski i Akademicki Mistrz Europy - Jarosław Lech oraz Mistrz Polski, znany również z parkietów duńskiej ekstraklasy - Sebastian Sobczak. Czwartą drużyną, która dostąpi zaszczytu gry w tym prestiżowym gronie będzie zwycięzca sobotniego turnieju amatorskiego.

Równolegle odbywać się będą zawody kobiet. W turnieju udział wezmą: Mistrzyni Polski na hali i piasku - Magdalena Saad w parze z Aleksandrą Przepiórką, Mistrzyni Polski oraz Mistrzyni Europy i Świata do lat 18 - Joanna Wiatr wraz z Justyną Tylutki. Pozostałe dwie pary utworzą: młodzieżowe Mistrzynie Polski Julia Gierczyńska z Patrycją Jundziłł oraz znane z pierwszoligowych parkietów Karolina Kirszenstein z Pauliną Majkowską. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powalczą w Turnieju Gwiazd o 2000 złotych.

Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski

Zanim na dobre opadną emocje po Turnieju Gwiazd, na piasek wybiegną studenci. 14 i 15 maja odbędą się rozgrywki Akademickich Mistrzostw Wielkopolski. W poniedziałek do rywalizacji przystąpią kobiety, następnego dnia mężczyźni. Dziesięć najlepszych par kobiecych i jedenaście męskich uzyska awans do Półfinałów Akademickich Mistrzostw Polski.

Pozostałe atrakcje

Pięć dni siatkarskich emocji to tylko część atrakcji, jakie organizatorzy projektu przygotowali dla kibiców. Od środy 16 maja słupki i siatki zostaną zastąpione bramkami do piłki ręcznej, która królować będzie na Placu Wolności aż do 19 maja. Trening kadry Polski kobiet, rozgrywki PGNiG Summer Superligi czy słynny mecz KS Pyrki Poznań kontra Vipy Poznań to tylko wybrane atrakcje, jakie czekają w centrum miasta na miłośników szczypiorniaka. W sobotę i niedzielę (19 i 20 maja) zadebiutuje plażowa odmiana piłki nożnej. W harmonogramie wydarzenia znalazł się Mecz Gwiazd oraz dwa spotkania pomiędzy reprezentacjami Polski i Czech.

Oprócz wydarzeń typowo sportowych organizatorzy przygotowali również koncert Poznańskiej Piętnastki (13 maja), animacje dla dzieci oraz strefę food trucków. Pełen program imprezy znajduje się na stronie www.feniksplay.pl.

Wstęp na wszystkie dni festiwalu jest bezpłatny.

Partnerem imprezy jest m.in Miasto Poznań.