Super League Triathlon w najbliższy weekend

Poznań - miasto, w którym w 1984 roku odbyły się pierwsze w Polsce zawody w triathlonie, już niebawem ponownie stanie się gospodarzem jednej z największych imprez sportowych w tej dyscyplinie. W ostatni weekend czerwca odbędzie się Super League Triathlon Poznań. Jego sercem będą tereny poznańskiej Malty.

Super League Triathlon
Super League Triathlon

To, co wyróżnia zawody w stolicy Wielkopolski to z całą pewnością doskonale przygotowana arena sportowej rywalizacji. W Poznaniu można liczyć na wyjątkową trasę pływacką na torze regatowym w znajdującym się w centrum miasta Jeziorze Maltańskim, bardzo szybką trasę kolarską na dwupasmowej Drodze Krajowej nr 92 i malowniczą trasę biegową wokół jeziora ze wsparciem tysięcy fanów triathlonu i poznaniaków zgromadzonych na 5,5-kilometrowej pętli.

Podczas trzydniowej imprezy - 28-30 czerwca - odbędą się starty dla zawodników kategorii wiekowych aż na pięciu różnych dystansach - 112,99 km, popularnie zwanym "połówką", 56,5 km - ¼ i 28,25 km - ⅛ oraz dwóch zaczerpniętych z formatów wyścigów zawodników PRO: enduro supersprint (400/10/2,5) oraz enduro (podwójny start na dystansie supersprint jeden po drugim). Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Prócz wyścigów amatorów, widzowie będą mieć okazję podziwiać rywalizację najlepszych z najlepszych podczas dwóch etapów kwalifikacyjnych Super League Triathlon Qualifier - dwuetapowego wyścigu kwalifikującego do Mistrzostw SLT. Dodatkowo w tym roku, w ramach Super League Triathlon Poznań odbędą się Mistrzostwa Polski w triathlonie na dystansie średnim w kategoriach PRO i Age-Group. Zaplanowano też wyścigi sztafet - w tym charytatywną rywalizację pomiędzy drużynami znanych zawodników Chrisa McCormacka (drużyna PRO) i Marcina Koniecznego (drużyna amatorów). Nie mogło też zabraknąć rozgrywek dzieci. Wystartują one w biegu, duathlonie i triathlonie 28 czerwca w godzinach od 14:00 do 16:00.

Dodatkową kategorią będą wyścigi drużyn firmowych - TRI Business League, a także Złota Fala. To unikatowy projekt tworzony przez kobiety i dedykowany kobietom, który jest jedyną tego typu inicjatywą w skali całego świata triathlonu. W ramach Złotej Fali w ubiegłym roku w triathlonie wystartowało aż 500 pań, co jest niepobitym do dziś rekordem. Poznań cieszy się największą frekwencją zawodniczek spośród wszystkich zawodów triathlonowych w Polsce. W tym roku Złota Fala odbędzie się na dystansie ¼.

Organizatorzy zadbali również o kibiców, dla których przygotowano liczne atrakcje na terenie zawodów, w tym strefę food trucków. Lokalizacja imprezy nad Jeziorem Maltańskim sprawia, iż poznański triathlon cieszy się ogromną popularnością widzów, a co więcej, zapewnia świetną obserwację rywalizacji na wszystkich dystansach.

W sobotę 29 czerwca odbędzie się start enduro supersprint i enduro, dystans ¼ i zawody sztafet oraz start wyścigu SLT Qualifier - Triple Mix mężczyzn i kobiet. Na niedzielę zaplanowano starty na dystansach 112,99 km i 28,25 km oraz oficjalnie zakończenie imprezy. Podczas wszystkich trzech dni Super League Triathlon Poznań odbywać będą się targi expo, na których prezentowany będzie sprzęt sportowy.

Skala wydarzenia wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i organizacji ruchu. W sobotę 29 czerwca w godz. 7:00-14:30 oraz w niedzielę w godz. 7:00-14:00 całkowicie z ruchu kołowego wyłączone zostaną: ul. Krańcowa na odcinku od ul. Wiankowej do ul. Warszawskiej, ul. Warszawska od ul. Św. Michała aż do granic miasta Poznania, a następnie droga krajowa nr 92 do Swarzędza do skrzyżowania Polna/Poznańska. Ograniczenia i utrudnienia w ruchu wystąpią też: ul. Hlonda i ul. Podwale - od ronda Śródka do ul. Smolnej (wyłączona z ruchu wschodnia jezdnia, ruch drogowy będzie się odbywał dwukierunkowo zachodnią jezdnią), ul. Warszawska - od ronda Śródka do ul. Św. Michała (wyłączona z ruchu na tym odcinku będzie północna jezdnia, ruch odbywać się będzie dwukierunkowo południową jezdnią).

Impreza otrzymała dofinansowanie ze środków Wydziału Sportu UMP.

Załączniki