Zawodniczki poznańskiego stowarzyszenia medalistkami X Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych

W zakończonych wczoraj, 5 lutego 2013 roku w koreańskim Pyeongchang - X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych bardzo dobrze zaprezentowały się Maria Ogińska i Zofia Porwich. Reprezentujące Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie - Poznań zawodniczki zdobobyły złoty, dwa srebrne oraz dwa brązowe medale.

. - grafika artykułu
zdjęcia: Adam Nurkiewicz/Mediasport

Finały w narciarstwie zjazdowym i biegowym miały odbyć się w PyeongChang 1 lutego 2013r, ale z powodu opadów deszczu zostały przeniesione na sobotę. Ta zmiana planów nie zaszkodziła polskim narciarzom.

W finale slalomu super giganta drugie miejsce zajęła najstarsza w naszej reprezentacji Maria Ogińska (Oddział Regionalny OS Wielkopolskie-Poznań), która w drugim dniu w kokurencji slalom gigant zdobyła drugi medal, tym razem złoty a w konkurencji slalomu trzecie miejsce.

Natomiast sukces w biegu na rakietach śnieżnych odniosła Zofia Porwich (Oddział Regionalny OS Wielkopolskie-Poznań), która zajęła w swoim finale drugie miejsce oraz brązowy medal w sztafecie.

Trenerem Sekcji Narciarskiej Olimpiad Specjalnych w Poznaniu jest Alicja Błaszyk.

X Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych kończą się 5 lutego. Rywalizuje w nich 2300 zawodników ze 111 krajów. Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska składa się z 41 zawodników, którzy do tej pory zdobyli 31 medali.

W skład reprezentacji Polski weszli zawodnicy z całego kraju, którzy na co dzień ćwiczą w Klubach Sportowych w Oddziałach Regionalnych Olimpiad Specjalnych. Najmłodszy zawodnik reprezentacji miał 13 lat. Jedną z najstarszych reprezentantek Polski była zawodniczka 59-letnia Maria Ogińska.

Nasi sportowcy rywalizowali w 5 z 7 dyscyplin rozgrywanych na igrzyskach: narciarstwie biegowym, narciarstwie zjazdowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym.
W sumie Polacy zdobyli 46 medali: 19 złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych.