Zakończył się konkurs "Interstudent 2017" na najlepszego zagranicznego studenta w Polsce. W internetowym głosowaniu w kategorii "studia licencjackie" zwyciężyła Sowmya Thottambeti, studentka Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. W kategorii "studia doktoranckie" nagrodę zdobyła z kolei Sabina Brazevic z Litwy, na co dzień studiująca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Gala podsumowująca konkurs odbyła się w Krakowie.

Ponad 40 młodych poznańskich naukowców zgłosiło się do konkursu "Three Minute Thesis". Organizatorem wielkopolskiego finału konkursu jest Uniwersytet Ekonomiczny. Prezentacje naukowe będzie można oglądać podczas eliminacji konkursowych 1 marca 2017 oraz finału, który odbędzie się 3 marca 2017 w godz. 10:30-12:00 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Wystąpieniem JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzeja Lesickiego rozpoczęła się w Auli UAM konferencja programowa poprzedzająca Narodowy Kongres Nauki, współorganizowana przez MNiSW, UAM oraz PAN. Tematem obrad jest: "Doskonałość naukowa - jak równać do najlepszych".

Wiadomość o odkryciu siedmiu podobnych do Ziemi planet zelektryzowała świat naukowy. Informację opublikowano w czasopiśmie "Nature" 23 lutego 2017. Także poznańscy naukowcy dyskutują o najnowszym odkryciu. Sprawę komentuje prof. Agnieszka Kryszczyńskaj z UAM, Dyrektor Instytutu Obserwatorium Astronomiczne.

W połowie marca ogłoszony zostanie otwarty nabór pomysłów na innowacje społeczne mające na celu wspieranie w codziennym życiu osób starszych i z niepełosprawnościami. Na przygotowanie i przetestowanie innowacji czekają granty. Łączna pula środków to 1 500 000 zł.

Po raz dziewiąty odbędzie się w Poznaniu "Tydzień Mózgu". Warto sobie już teraz zarezerwować czas między 13 a 17 marca 2017, bo organizatorzy przygotowali kilka naprawdę ciekawych wykładów i prezentacji.

Silna reprezentacja poznańskiego środowiska akademickiego w dniach 13-18 lutego przebywa z wizytą w Gruzji. Celem wyjazdu jest promocja projektu "Study in Poznań" - zachęcającego obcokrajowców do studiowania w naszym mieście.

Collegium Da Vinci zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Kompas. Tym razem organizatorzy skupią się na psychologii i strategiach uczenia się oraz nauce przez doświadczenie. Motywem przyświecającym wydarzeniu będzie zasada Leonarda da Vinci dimostrazione - konsekwentne sprawdzanie wiedzy drogą doświadczeń, wytrwałości i gotowości do uczenia się na błędach.