2. Koncert "Chop (in) POZnań" - Marek Bracha

13 czerwca 2018 r. zainaugurowana została seria koncertów "Chop (in) POZnań", współorganizowanych przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania i Teatr Muzyczny w Poznaniu. Celem cyklu jest popularyzowanie wiedzy na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina oraz podkreślenie jego związków z Poznaniem i Wielkopolską, a także promowanie dzieł Chopina wśród międzynarodowej publiczności przebywającej, czy to na stałe, czy tylko tymczasowo, na terenie Poznania i Wielkopolski. Cykl koncertów skierowany jest szczególnie do studentów z różnych krajów Europy i świata, którzy wybrali Poznań, by się tu kształcić, a także poznawać polską kulturę, historię, czy też polską codzienność. 

Chop (in) Poznań
Chop (in) Poznań

Zaledwie dwa miesiące po pierwszym koncercie "Chop (in) in POZnań" ponownie mamy przyjemność zaprosić wszystkich miłośników muzyki Chopina do Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, przy Placu Kolegiackim 17 na drugi koncert z tej nowej serii.

Tym razem zapraszamy Państwa do wysłuchania arcydzieł Chopina, w interpretacji Marka Brachy, wykształconego w Warszawie i Londynie, który jest uważany za jednego z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. Jego grę cechuje szlachetność i piękno brzmienia oraz powściągliwa i wysmakowana ekspresja. Artysta doskonale czuje się w repertuarze klasycznym i romantycznym, który z powodzeniem wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki. Fascynacja fortepianami z czasów Chopina zaowocowała studiami podyplomowymi w Royal College of Music w Londynie. Pianista chętnie sięga jednak także po utwory współczesne - solowe,  kameralne oraz orkiestrowe, mając w dorobku liczne prapremiery dzieł wybitnych polskich kompozytorów. Oprócz działalności artystycznej Marek Bracha prowadzi również wykłady i warsztaty z gry na instrumentach historycznych. Swoimi koncertami na całym świecie (m.in. Chiny, Japonia, Włochy, Grecja, Niemcy, Algieria, Etiopia, Chile) konsekwentnie popularyzuje muzykę polską, regularnie współpracując z takimi dyrygentami jak Alun Francis, José Maria Florêncio czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet i Meccore String Quartet. W lipcu 2017 pianista wystąpił u boku Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker.

Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie. W 2010 r. Marek Bracha zdobył II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach. W tym samym roku znalazł się w grupie 4 pianistów reprezentujących Polskę w II etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Do dokonań fonograficznych pianisty należy wydana przez NIFC debiutancka solowa płyta z utworami Chopina oraz płyta "Modern Soul", wyróżniona nagrodą "Supersonic" przez magazyn Pizzicato, na której Marek Bracha towarzyszy wybitnej skrzypaczce Agacie Szymczewskiej.

Oprócz działalności artystycznej Marek Bracha prowadzi również wykłady i warsztaty z gry na instrumentach historycznych.

W programie koncertu znadją sięnastępujące utwory:

  • Lento con gran espressione cis-moll
  • Walc As-dur op. 34 nr 1
  • Preludium Des-dur op. 28 nr 15
  • Fantaisie-Impromptu cis-moll
  • 4 Mazurki op. 17
  • Polonez A-dur op. 40 nr 1
  • Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
  • 3 Eccossaises
  • Walc cis-moll op. 64 nr 2
  • Polonez As-dur op. 53

Bezpłatne wejściówki do odbioru w:

Kasach Teatru Muzycznego w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e,
Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44,
Migrant Info Point, ul. Święty Marcin Street 78, pok. 421

Kolejny koncert "CHOP (IN) POZnan" w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, w ramach zapowiedzianego cyklu odbędzie się 11 września 2018 r. Informacje o koncertach będą się pojawiać na stronach www.poznan.pl oraz http://www.teatr-muzyczny.poznan.pl/

2. Koncert "Chop (in) POZnań"
Wystąpi Marek Bracha
Sala Biała, Urząd Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17,
21 sierpnia 2018 r. g. 18:00