30 lat sinologii na UAM

Od 30 lat na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza można studiować język chiński. Z tej okazji Katedra Orientalistyki na Wydziale Neofilologii UAM oraz poznański Instytut Konfucjusza podsumowują 30-lecie istnienia sinologii w Poznaniu oraz dekadę działalności w mieście Instytutu. Jubileuszowe obchody połączone będą z konferencją i warsztatami dla studentów "Metamorfozy" (19-20 listopada 2018).

30 lat sinologii na UAM - grafika artykułu
30 lat sinologii na UAM

Konferencja zamierza skupić się na metamorfozach, które dotyczą wszystkich sfer życia w Chinach: języka, literatury, polityki, kultury, czy też historii. Wśród tematów podejmowanych przez prelegentów znajdą się m.in. takie zagadnienia, jak azjatycki przełom w poznańskiej neofilologii (wykład inauguracyjny), tożsamość Hong Kongu w tradycyjnym teatrze chińskim czy możliwość tworzenia literatury przez sztuczną inteligencję.

Zakład Sinologii w Poznaniu powstał w październiku 1988 roku. Początkowo była to niewielka grupa studentów, którzy pracowali nad materiałami domowymi, ponieważ nie było dostępu do chińskich podręczników. Od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych kierunków w Poznaniu. Co roku sinologię studiuje w Poznaniu 40 studentów. Wśród absolwentów jest między innymi Dominika Kulczyk.

W 2008 roku na Uniwersytecie powstał Instytut Konfucjusza.