Centrum Dokumentacji Europejskiej

Centrum Dokumentacji Europejskiej (CDE) powstaje na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Centrum jest częścią ogólnoeuropejskiej sieci informacyjnej Europe Direct. CDE wspierają instytucje macierzyste w rozwijaniu nauczania i działalności naukowej dotyczącej integracji europejskiej. Centra służą pomocą nie tylko studentom i pracownikom naukowym.

Centrum Dokumentacji Europejskiej - grafika artykułu
Centrum Dokumentacji Europejskiej

Każdy, kto poszukuje konkretnych aktów prawnych lub informacji na temat UE, może się zwrócić do CDE o pomoc. Jeśli zasoby Centrum nie pozwalają udzielić odpowiedzi, jego pracownicy poradzą, gdzie i jak szukać dalej, także w Internecie.W Polsce działa 15 CDE: w Bydgoszczy, w Katowicach, w Krakowie, w Lublinie, w Łodzi, w Olsztynie, w Opolu, w Sopocie, w Szczecinie, w Toruniu, w Warszawie (4) i we Wrocławiu. Centrum powstające na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa będzie 16. tego typu placówką w kraju. Działalność CDE nie jest finansowana przez Komisję Europejską, ale placówki te otrzymują regularnie wszystkie oficjalne publikacje instytucji europejskich.

Z założenia Centrum Dokumentacji Europejskiej jest depozytariuszem wydawnictw Wspólnot Europejskich. Zbiory CDE obejmują książki, czasopisma, broszury, mapy, druki ulotne zarówno drukowane jak i elektroniczne. Centrum będzie gromadzić i udostępniać materiały wydane przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich w Luksemburgu oraz wydawnictwa poszczególnych instytucji europejskich oraz polskich organizacji rządowych i pozarządowych. Przeważają materiały wydane w języku polskim i angielskim. Zbiory zostaną skatalogowane. Informacji na ich temat należy szukać w katalogu elektronicznym Biblioteki Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Materiały zgromadzone w Centrum będą wyróżnione sygnaturą CDE. Zasoby CDE udostępniane będą wyłącznie na miejscu studentom, pracownikom naukowym UAM, pracownikom administracji publicznej, nauczycielom, przedstawicielom organizacji pozarządowych oraz wszystkim zainteresowanym.

Podobnie jak w przypadku działalności innych tego typu placówek, które w Polsce funkcjonują najczęściej przy wyższych uczelniach, tak w przypadku Centrum działającego na Wydziale Politycznych i Dziennikarstwa mieścić się ono będzie w wydziałowej bibliotece.

Podpisanie umowy zainauguruje 13 czerwca 2017 konferencję pod tytułem "Zmiany instytucjonalne w Unii Europejskiej. Kryzysowe uwarunkowania". Jej organizatorami są Zakład Badań nad Integracją Europejską Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katedra Unii Europejskiej im. Jean'a Monnet'a, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej oraz Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich.

Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele wszystkich wiodących ośrodków akademickich zajmujących się problematyką europejską.