Chiński Nowy Rok - koncert

Niezwykłą oprawę będzie miał tegoroczny chiński Nowy Rok w Poznaniu. 17 lutego 2018 w Auli UAM o godz. 18.00 odbędzie się wyjątkowy koncert "Chiński Nowy Rok", otwierający, według tradycyjnego kalendarza księżycowego, rok psa.

Chiński Nowy Rok
Chiński Nowy Rok

Program będzie radosny, utwory chińskie są melodyjne, łatwo "wpadające w ucho", a wiele z nich niesie niesłychany ładunek energii.

Wykonawcy:

Xiao Ming - dyrygent

Blanka Bednarz - skrzypce

Wang Shanshan - sopran

Zuo Chaoran - tenor

orkiestra: Sinfonietta Polonia wraz z chińskimi studentami, kształcącymi się w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego

Gwoździem programu jest poznańska premiera koncertu skrzypcowego "Butterfly lovers" (Kochankowie motyle). Utwór skomponowany w 1958 roku przez dwóch studentów konserwatorium w Szanghaju: He Zhanhao (ur. 1933) i Chen Gang (ur. 1935). Kompozycja z 1958.

Bohaterami miłosnej historii jest para zakochanych Liang Shanbo oraz Zhu Yingtai, których śmierć była skutkiem okrutnych konwencji społecznych, obowiązujących w IV wieku. Młoda Chinka Zhu Yingtai z Dynastji Jin, aby zdobyć wykształcenie (co nie było dostępne dla dziewcząt w tamtym okresie), udaje się w przebraniu chłopca i pod męskim imieniem do miasta Liang Shanbo. W szkole zaprzyjaźnia się z chłopakiem Liang Shanbo i zakochuje się w nim, ale nie zdradza chłopakowi, ze jest dziewczyną. Snuje sprytną historię o rzekomej siostrze, bardzo do niej podobnej i rozkochuje w niej chłopaka, nie wyjawiając mu prawdy o sobie do końca wspólnej nauki. Po powrocie do domu, zgodnie z chińską tradycją, stara się wyswatać Liang Shanbo ze swoją rzekomą siostrą. Niestety, rodzice "obiecali" ją komuś innemu - bogaczowi Ma Wencai i nie godzą się na ślub swojej córki z jej ukochanym. Historia kończy się tragiczną śmiercią obojga, która jednak wyzwala ich z obowiązujących konwenansów. Pod postacią motyli są wolni i nadal się kochają.

Legenda "Butterfly lovers" jest tak powszechnie znana w Chinach i tak silnie związana z tradycją, ze koncert na skrzypce i orkiestrę, mimo, ze skomponowany na zachodnie instrumenty, przetrwał rewolucję kulturalną w Chinach, jako jeden z dwóch utworów na instrument solowy i orkiestrę.

Podczas koncertu Chiński Nowy Rok zabrzmią także znane uwertury i arie europejskich kompozytorów - Franza von Suppe, Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego, Johanna Straussa, tradycyjne chińskie pieśni, a także wzruszający duet miłosny " "You are me, I am you" - z opery "Savage Land" (kompozycja Jin Kiang).

Obchody Nowego Roku, zwanego również Świętem Wiosny, są w Chinach niezwykle barwne, huczne i długie, bo trwają 15 dni, a ich zwieńczenie stanowi Święto Latarni. Najważniejszym dniem jest wigilia Nowego Roku, obchodzona w gronie najbliższych, w tym okresie powracających do domu rodzinnego nawet z najbardziej odległych stron. Bliscy obdarowują się prezentami. Często są to świeże owoce, słodycze lub czerwone koperty z pieniędzmi.

Domy przyozdabia się czerwonymi wycinankami oraz kupletami, a ulice rozświetlają pokazy sztucznych ogni, które według legendy mają pomóc przepędzić złe duchy. Do tradycji należy również składanie ofiar na domowych ołtarzykach poświęconych przodkom. Drugiego dnia mieszkańcy świętują na ulicach, a charakterystycznymi atrakcjami są taniec smoka oraz taniec lwa.

Zapraszamy na koncert Chińczyków mieszkających i studiujących w Poznaniu, aby w ten wieczór poczuli się "jak w domu". Zapraszamy mieszkańców Poznania i Wielkopolski, aby poznali bliżej chińską kulturę i tradycję, a także chińskich artystów, których spora grupa kształci się w Poznaniu. Może spotkają w Auli także swoich chińskich sąsiadów i kolegów, a na pewno poczują się w ten wieczór "jak na wycieczce w Chinach".

Organizatorzy: Instytut Konfucjusza UAM i Fundacja Muzyczna APOLLO

Mecenat: Miasto Poznań

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Załączniki