Collegium Da Vinci wykształci nauczycieli i inżynierów przyszłości

Collegium Da Vinci (dawna WSNHID) jako pierwsza uczelnia wyższa w Polsce otwiera innowacyjne kierunki studiów z zakresu pedagogiki oraz zarządzania rozwojem miast i obszarów zurbanizowanych. Od października w jej murach rozpoczną naukę studenci Edukacji prorozwojowej oraz Urban Management.

Collegium Da Vinci - grafika artykułu
Collegium Da Vinci

Absolwenci nowych kierunków już za kilka lat staną się pionierami w tworzeniu miast przyszłości oraz kształceniu kolejnych pokoleń polskich uczniów. Oferta Collegium Da Vinci gwarantuje nie tylko praktyczny wymiar studiów oraz kontakt z wysoko wykwalifikowaną kadrą naukową, ale także stałą współpracę z polskimi i zagranicznymi firmami. Partnerem strategicznym prowadzonego w języku angielskim Urban Management została jedna z najlepszych uczelni w Holandii - NHTV Breda University of Applied Science. Rekrutacja na nowo powstałe kierunki zakończy się w momencie wyczerpania limitów miejsc, najpóźniej 30 września 2015.

W nowym roku akademickim na dwóch innowacyjnych kierunkach studiów - Edukacji prorozwojowej oraz Urban Management - rozpocznie w Poznaniu kształcenie inżynierów, nauczycieli oraz doradców edukacyjnych przyszłości. Pierwszy z kierunków, przygotowany w oparciu o światowe trendy personalizacji nauczania, zmieni sposób kształcenia polskich nauczycieli, wyposażając ich w kompetencje niezbędne w szkole XXI wieku. Drugi, prowadzony wyłącznie w języku angielskim, jest skierowany do młodych ludzi zainteresowanych zarządzaniem rozwojem współczesnych miast. Przyszli absolwenci Urban Management, jako jedni z nielicznych w naszym kraju, będą dysponowali zarówno umiejętnościami techniczno-inżynierskimi, jak i społecznymi. Dzięki unikalnym kompetencjom staną się pionierami w nowoczesnym projektowaniu przestrzeni i usług dla miast w Polsce i na całym świecie.

Stworzenie unikalnych na skalę ogólnopolską studiów Urban Management zaproponował poznańskiej uczelni Huub Droogh, holenderski urbanista i planista przestrzenny, związany z biurem RDH Architekci Urbaniści oraz fundacją icSD. Niezwykle wysoki poziom nauczania gwarantują nie tylko najlepsi w Polsce specjaliści, ale także wykładowcy NHTV Breda University of Applied Sciences, jednej z najlepszych uczelni w Holandii, partnera strategicznego kierunku. Program nowo uruchomionych studiów został oparty na modelu holenderskim, który przewiduje naukę w systemie 3,5-letnim z podziałem na 3 semestry w każdym roku akademickim. Absolwenci Urban Management uzyskają tytuł inżynierski, honorowany zarówno w Polsce, jak i Europie. Wszystkie zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.

Edukacja prorozwojowa (nowoczesna pedagogika) to jedyne w Polsce studia licencjackie, łączące elementy pedagogiki, psychologii i socjologii. Ich program został stworzony w oparciu o najnowsze wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przyszli studenci mają do wyboru dwie 3-letnie specjalizacje: nauczycielską "Edukację elementarną" oraz nienauczycielskie "Zarządzanie jakością życia". Ukończenie pierwszej z nich daje uprawnienia do pracy w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych. Druga specjalizacja przygotuje absolwentów do pracy doradczej, wspierającej i profilaktycznej. Co ważne, na nowym kierunku blisko 70% wszystkich punktów ECTS uzyskuje się poprzez udział w warsztatach, ćwiczeniach, laboratoriach i konwersatoriach. Uczelnia zapewni studentom nie tylko najlepszą kadrę naukową w dziedzinie pedagogiki, ale także kontakt ze specjalistami z Poznańskiej Pracowni Psychoterapii, firmy SetApp/Xerion Lab, zajmującej się tworzeniem interaktywnych rozwiązań edukacyjnych czy organizującej warsztaty przedsiębiorczości Grupy Eurokreator. Praktyki zawodowe będzie można odbyć w zespole szkół Da Vinci, a swoją kreatywność i twórcze myślenie rozwinąć na zajęciach Polskiego Teatru Tańca, Stowarzyszenia Na Tak oraz Fundacji ZAMIASTem.